Selahattin Demirtaş'tan Cumartesi Anneleri'ne Mektup: Biz de Sizin Gibi Direneceğiz Selahattin Demirtaş'tan Cumartesi Anneleri'ne Mektup: Biz de Sizin Gibi Direneceğiz

İstanbul Avcılar’da hakkında 12 ayrı suçtan suç kaydı bulunan Hakan Kabak, lisede özel güvenlik olarak işe alındı. Kabak, beş çocuğa karşı cinsel istismar suçundan dava açıldı. 2022 yılında yaşanan olayda gözaltına alınan Kabak, serbest bırakıldı. İki yıl sonra Kabak ilk kez yarın hakim karşına çıkacak. Avukatı Merve Poyraz Özcan, “Sanık halen tutuklu değil. Okul çevresine gelip hala kız çocuklarına gözdağı vermeye devam ettiğine ilişkin mağdur çocukların iddiası mevcut” dedi.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre 15 yaşındaki beş kız çocuğuna karşı cinsel istismar suçlamasıyla Hakan Kabak hakkında dava açıldı. Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianameye göre, olay 2022 yılında yaşandı. O dönem 9’uncu sınıf öğrencisi olan 15 yaşındaki beş kız çocuğu, okul yönetimine verdiği dilekçe ile Güvenlik Görevlisi Hakan Kabak’ın cinsel istismarına maruz bırakıldıklarını belirtti. Bir kız çocuğu ise istismarın yanında bir de Kabak’ın kendisini okul bahçesinde banka kelepçelediğini ve okuldan ayrılmasına engel olduğunu anlattı.

SERBEST BIRAKILDI

Kabak’ın cep telefonunda yapılan incelemede de çocuklara ait fotoğraflar bulundu. 14 Şubat 2022’de bir gün gözaltında tutulan Hakan Kabak, yurtdışına çıkış yasağı ve haftada iki gün imza atması şartıyla serbest bırakıldı. Mahkeme, kısa süre sonra da Kabak hakkındaki adli kontrol kararını kaldırdı.

Ardından Kabak hakkında her çocuk için ayrı ayrı “çocuğa karşı cinsel taciz” suçundan ve banka kelepçelediği çocuk için de “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan kamu davası açıldı. Davanın duruşması ise olayın üzerinden iki yıl geçtikten sonra yapıldı. 28 Mart 2024’teki ilk duruşmanın ardından ikinci duruşmanın da yarın yapılacağı öğrenildi. Ayrıca Kabak’ın mahkemeye sunulan adli sicil kaydında ise 12 ayrı suç kaydı olduğu bildirildi.

‘SANIK HÂKİM KARŞISINA İLK KEZ YARIN ÇIKACAK’

“Okulda 30-40 kız çocuğumuz da sanığın istismar fiilinden mustarip ancak ailelerinden çekindikleri için maalesef konuşamıyorlar” diyen çocuklardan birinin avukatı Merve Poyraz Özcan yaptığı açıklamada, “Olay tarihi olan 2022’de mağdur çocuklarımız 9’uncu sınıf öğrencisiydi, şu an bu çocuklar 11’inci sınıfta. Sanık hâkim karşısına ilk kez yarın çıkacak. Durum böyle iken hangi adaletten bahsedebiliriz?” diye sordu.

‘ÜST SINIRDAN CEZALANDIRILMASI GEREKTİĞİNE İNANIYORUZ’

“Burada aslında ailelere çok önemli bir görev düşüyor” diyen Özcan, sözlerini şöyle tamamladı:

“Lütfen çocuklarımıza destekleyici olalım, dinleyelim. Bugün ailelerinden çekinip konuşmayan istismar mağduru bir sürü çocuğumuz var. Öte yandan sanık halen tutuklu değil. Okul çevresine gelip hala kız çocuklarına gözdağı vermeye devam ettiğine ilişkin mağdur çocukların iddiası mevcut. Etkin bir yargılama sonucunda sanığın üst sınırdan cezalandırılması gerektiğine inanıyoruz.”(Kaynak)