Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğretmen atamasında devam ettirileceğini duyurduğu mülakatın detayların açıkladı.

Mülakatlarla ilgili düzenlemeler ve hazırlıklar yaptıklarını belirten Tekin "Yani çoktan seçmeli bir sınavla öğretmen seçmenin doğru olmadığını söyledik. Öğretmen atama süreci revize edilmeli" dedi. 30 büyükşehirde mülakat yapılacağını söyleyen Bakan Tekin, "Mülakatta bize ders anlatın diyeceğiz. Atamada mülakat ve KPSS performansı yarı yarıya etkileyecek" açıklamasında bulundu.

'MÜKEMMEL EĞİTİM KAVRAMI YOK'

CNN Türk canlı yayında konuşan Bakan Tekin özetle şunları söyledi:

"Biraz uzun anlatmam lazım bu konuyu. Öncelikle 2023-24 eğitim öğretim yılı açıldı yeni öğretim yılımız hayırlı olsun. 74 bin civarında kurum var sadece okul, okul öncesi eğitim yapılan kurum var. Sokağa çıktığınızda her 80 kişiden birisi öğretmen, dolayısıyla çok geniş kitlelere hitap ediyoruz.

Attığımız her adım yapmaya çalıştığımız her şey önemli oranda destek buluyor veya memnuniyetsizlikler ortaya çıkarıyor. Dünyanın hiçbir ülkesinde eğitimle ilgili tartışmalar bitmez çünkü mükemmel diye bir eğitim kavramı diye önerme yok. Her ülkede hep daha iyisi aranıyor.

ÖĞRETMEN ATAMA SÜRECİ REVİZE EDİLMELİ

Ben bu anlamda art niyetli olmayan bütün eleştirileri saygı ile karşılıyorum mülakatla ilgili kamuoyunda çokça tartışma var. Tek başına mülakatı sanki sadece mülakat yapmak için bir kurgu oluşturuluyor. Mülakatlarla ilgili düzenlemeler ve hazırlıklar yaptık. Yani çoktan seçmeli bir sınavla öğretmen seçmenin doğru olmadığını söyledik. Öğretmen atama süreci revize edilmeli. Konu tek başına mülakat gibi sunuluyor. Öğretmenlerin alan testleri başarısı düşük.

KPSS SKORU VE MÜLAKAT ATAMAYI NASIL ETKİLEYECEK?

Mevcut düzenekte öğretmenler KPSS sonrasında mülakat notuna göre atanıyorlar. Biz ise şöyle bir mekanizma geliştirmek istiyoruz. KPSS skoru, onun yüzdelik dilimini alacağız yüzde 50, yüzde 50 de mülakat performansını alacağız arkadaşımızın. Yüzde 50-50 planlıyoruz. Ama şu an zaten yüzde 100 mülakat skoruyla atanıyor öğretmen, şu an öyle durumumuz. Yani biz mülakat ile ilgili bambaşka bir yapıya getiriyoruz. Yüzde 50-50'ye getiriyoruz. Dolayısıyla bu eleştiriyi yapanların da biraz bilerek eleştiriyi yapması gerekiyor.

30 büyükşehirde mülakat yapılacak mülakatta bize ders anlatın diyeceğiz atamada mülakat ve KPSS performansı yarı yarıya etkileyecek.

Komisyon üyeleri kendisinin karşısına çıkacak aday listesiyle ilgili herhangi bir bilgisi olmayacak. Adayın hangi komisyonda mülakata gireceğine dair bilgisi olmayacak.

GÖÇMEN ÖĞRENCİ SAYISI

KPSS maratonu başlıyor: Adaylar için öneriler ve dikkat edilmesi gerekenler neler olmalı? KPSS maratonu başlıyor: Adaylar için öneriler ve dikkat edilmesi gerekenler neler olmalı?

Okullarımızda tamamı yabancı uyruklu öğrencilerin olduğu okullarımız var tabiiki. Onların bizim milletlerarası dediğimiz okullarımız. Şu anda orada yaklaşık 23 bin Suriyeli vatandaş sadece yabancıların okuduğu, statüsü öyle, özel milletlerarası okul. Bu okullar tamamen yabancı öğrencilerimizi alıyorlar. Suriyeli öğrenciler için söyleyeyim. O kategoride değerlendiriyorlar.

Bizim kendi resmi okullarımızda da 900 bin civarında yabancı öğrenci var. Bunların da yaklaşık 790 bini Suriyeli.

'OKULLAR 4 GÜNE DÜŞECEK' İDDİASI

Valla o kadar enteresan şeyler söyleniyor ki ben nerede çıkartıyorlar bilmiyorum. Mesela geçenlerde çok sevdiğim bir dostum mesaj yazmış; 'Okulları 4 güne düşürüyormuşsunuz.'

Benim hiç böyle şeyim yok. Duymadım. Sonra bir baktım sosyal medyaya bir gazete haber yapmış; Milli Eğitim Bakanı açıkladı'

Nerede açıkladım, yok. Ne dedim, yok. Yok öyle bir şey. Kesinlikle asılsız bir iddia. Böyle bir şey yok. Hatta o gün deprem bölgesinde bir yerdeydik. Bir çocuk ağlayarak geldi; 'Okullarımızı 4 güne düşürmüşsünüz.' Bunlar tamamen şehir efsanesi." Artıgerçek