MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin kuruluşunun 55. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte yeniden AYM'yi hedef aldı, başkanı Zühtü Arslan'ın dün yaptığı açıklamaları eleştirdi. 

Anayasa Mahkemesi Başkanı

AYM Başkanı Arslan: AYM kararlarının uygulanması bir anayasal zorunluluktur AYM Başkanı Arslan: AYM kararlarının uygulanması bir anayasal zorunluluktur
, dün Yüksek Mahkeme'nin yeni üyesi Yılmaz Akçil için düzenlenen törende yaptığı konuşmada "AYM'nin verdiği karara, görüş ve yorum farklılıklarının bulunduğu gerekçesiyle uyulmamasının hiçbir anayasal ve yasal zemini, temeli yoktur. Elbette AYM'nin kararlarını ve yorumlarını beğenmeyebilir, katılmayabiliriz ama uygulanması bir anayasal zorunluluktur" ifadelerini kullandı. 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli etkinlikte yaptığı açıklamada ''AYM artık milli güvenlik sorunudur'' dedi, AYM'nin ya kapatılması ya da baştan yapılandırılması gerektiğini savundu. Bahçeli'nin açıklaması özetle şöyle: 

'AYM ADALET VE HUKUK İLKELERİNE SAVAŞ AÇMIŞTIR'

"Çağlayan Adliyesi'nde saldıran 2 teröristin kimler tarafından savunulduğu deşifre olmuştur. Daha da fenası adliyenin önünde alnının çatından vurularak indirilen terörist lehine AYM'nin 6 Şubat 2020 tarihinde açıkladığı hak ihlali kararıdır. AYM adalet ve hukuk ilkelerine savaş açmıştır. Hak ihlali kararı ile ödüllendirilen terörist 4 yıl sonra terör saldırısında imha edilmiştir. AYM haini haklı görmüş Türk polisi de hak öyle değil böyle olur mesajıyla gereğini yapmıştır. Hak ihlali kararlarıyla Türk milletinin ve Türkiye Cumhuriyeti'nin egemenlik ve tarihsel haklarına ölümcül darbeler vurduğunuzu ne zaman anlayacaksınız? Be hey vicdansızlar teröristin hakkı mı olur? Teröriste hak veren bir mahkeme Türk mahkemesi olamaz.

'AYM ARTIK MİLLİ GÜVENLİK SORUNUDUR'

Anayasanın 153. maddesinin bireysel hak ihlali kararlarını kapsamayacağına göre neyin dayatmasını yapıyorsunuz, nereye hizmet ediyorsunuz? AYM artık milli güvenlik sorunudur. Böyle gidemez. Böyle bir mahkeme yapısı Türkiye'de yüksek yargı organları içinde yer alamaz.

Kılıçdaroğlu: Akşener'in Erdoğan'la Görüşmesi: 'Erdoğan’ın talebi üzerine görüştüyse güce teslim olmuş' Kılıçdaroğlu: Akşener'in Erdoğan'la Görüşmesi: 'Erdoğan’ın talebi üzerine görüştüyse güce teslim olmuş'

'KAPATILMALI YA DA YENİ BAŞTAN YAPILANDIRILMALI'

Verdiği skandal hak ihlali kararlarıyla iç huzur ortamını sarsan AYM tekrar ifade ediyorum ki ya kapatılmalı ya da yeni baştan yapılandırılmalıdır.

'MHP, 100 MADDELİK ANAYASA ÇALIŞMASINI TAMAMLAMIŞTIR'

Önümüzdeki dönemlerde gündeme alınması planlanan 9 ana başlıktan biri yeni Anayasa maddesi. MHP, 100 maddelik anayasa çalışmasını tamamlamıştır.'' DUVAR