Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) 31 Mart yerel seçimlerinde başarı elde ettiği il, ilçe ve beldelerin bazılarında eşbaşkan adayları mazbatalarını almaya başladı. Mazbatasını alan eşbaşkanlar, Wan’da AKP’nin yaptığı irade gaspına karşı yapılan yürüyüş ve eylemlere katıldı. 

COLEMÊRG 

Gever’de 28 bin 352 seçmenin oyuyla yüzde 78,75 başarı elde eden belediye eşbaşkanı Şadiye Kırmızıgül, Şoreş Diri ve meclis üyeleri ilçe seçim kurulundan mazbatalarını aldı. Mazbatalarını alan eşbaşkanlar, dün kentte yaşana protestolarda gözaltına alınan yurttaşların ailelerini ziyaret etti. Eşbaşkanlar, meclis üyeleri ve partililer daha sonra Wan halkıyla dayanışmak amacıyla “Abdullah Zeydan onurumuzdur”, “Abdullah Zeydan irademizdir” sloganları eşliğinde Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi DEM Parti Gever ilçe örgütüne kadar yürüyüş yaptı. 

YSK’YA ÇAĞRI: YANLIŞTAN GERİ DÖNÜN

Eşbaşkanlar seçim kurulundan mazbatalarını aldıktan sonra açıklama yapan eşbaşkan Şadiye Kırmızıgül, “Barış ve demokrasinin yanı sıra halkımıza en iyi hizmeti vermeye nasip olmasını diliyorum. Bizlere destek olan tüm Gever gençliğine ve halkına teşekkürlerimizi sunuyor, tüm halkımıza hayırlı olsun diyorum” dedi. 

Wan Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanı Abdullah Zeydan’ın memnun haklarının iadesi kararının AKP darbesiyle geri alınması ve mazbatasının verilmemesine tepki gösteren eşbaşkan Şoreş Diri ise, “Wan’da Zeydan şahsında ona oy veren iradeye bir kanunsuzluk yapılıyor. Sayın Abdullah Zeydan Wan halkının büyük oranda oylarıyla seçilmiş iradesidir. Buradan Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) ve Yargıçlara seslenmek istiyorum. Bu yanlıştan bir an önce dönün. Derhal Sayın Zeydan’ın mazbatasını geri verin” diye konuştu. 

MÊRDÎN  

Mêrdîn Büyükşehir Belediyesi’ni kazanan Devrim Demir ve Ahmet Türk, mazbatalarını almak için DEM Parti il binası önünde halkla buluşarak adliye binasına yürüdü. Wan’daki irade gaspını sloganlarla protesto eden kitle, sık sık kentteki direniş selamlandı. Türk ve Demir, daha sonra İl Seçim Kurulu Başkanlığına geçerek, Kurul Başkanı Mustafa Malkoç’tan mazbatalarını aldı. 

Ardından adliye önünde açıklama yapan Eşbaşkan Demir, Mêrdîn halkına hizmet etmek için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. Wan’da Abdullah Zeydan’a mazbata verilmemesini hatırlatan Demir, Kürt halkının dün olduğu gibi bugün de iradesine sahip çıkacağını ifade etti. 

Kentteki başarının sadece Kürtlerin değil, aynı zamanda Arap ve Süryani halklarının başarısı olduğunu dile getiren Ahmet Türk ise, Wan’da Kürt halkının iradesinin türlü oyunlarla gasp edilmeye çalışıldığını ifade etti. Türk, “Bu hukuksuzluk devam ettiği müddetçe asla ve asla susmayacağız. Bütün gücümüzle geleceği, demokratik bir sürece dönüştürmek için çaba göstereceğiz” dedi.

BELEDİYENİN SANDALYELERİNİ TAŞIYORLAR 

Kayyım yönetiminin belediyeyi boşalttığını vurgulayan Türk, “Bırakın belediyenin mallarını, içindeki sandalyeleri bile başka bir yere taşıyan bir mantıkla karşı karşıyayız. Son günlerde aldığı kredileri AKP’li belediyelere aktararak, belediyemizi çalışamaz hale getirmek için çaba harcıyorlar” diye belirtti. 

ŞIRNEX 

Şirnex’ın Hezex ilçesinde yüzde 71.27’lik bir oy oranıyla belediyeyi kazanan Halkların Eşitlik ve Demokratik Partisi (DEM Parti) eşbaşkanları Türkan Kayır ve Doğan Adıbelli İlçe Seçim Kurulu’ndan mazbatalarını aldı. Ardından DEM Parti milletvekili Newroz Uysal Aslan ve yüzlerce kişinin katılımıyla adliyeden “Abdullah Zeydan irademizdir”, “Bijî berxwedana Wanê” sloganlarıyla Hezex belediyesine yüründü. Kitle Hezex Belediyesi binası önünde iradesi gasp edilen Wan halkı için basın açıklaması yaptı. Burada konuşan Hezex Belediyesi eşbaşkanları halka teşekkür ederek, Wan halkının direnişini selamladı. Kitle daha sonra DEM Parti tarafından kazanılan Deştadarê belde belediyesi eşbaşkanlarını ziyaret etti. 

SİLOPİYA 

DEM Parti Silopiya (Silopi) Belediyesi eşbaşkanları Jiyan Ormanlı ve Nadir Renas Onuk da mazbatalarını almak için toplanan kitleyle birlikte ilçe örgütü binasından adliyeye binasına kadar yürüdü. Yürüyüşte sık sık “Bijî Berxedana Wanê" ve Şirnex’te ki irade gaspı için de "Hırsız Yarka", "Kürt halkı uyma iradene sahip çık" sloganları attı. Silopi Adliyesine varan kitle ve eşbaşkanlar burada mazbatalarını teslim aldı. Daha sonra adliye binası önünde konuşan DEM Parti İl Eşbaşkanı Abdullah Güngen, Wan'daki  irade gaspına dikkati çekerek, "Bu süreçte kazanan partimiz oldu. Ama AKP bunu hazmedemedi. Bugün Kürdistan'ın dört bir kentinde büyük bir direniş var. Bizim amacımız sadece belediyeyi kazanmak değildir. Bizim amacımız kimliğimizdir. Tüm hukuksuzluklara rağmen Kürt halkı diz çökmeyecek” dedi. Kitle sloganlarla adliye binasından DEM Parti ilçe binasına kadar yürüyüş gerçekleştirdi.

DEŞTADARÊ

Hezex’e bağlı Deştadarê (Sırtköy) Beldesinde oyların yüzde 53,18’nin alan Halime İlçin ve Fahrettin Akman DEM Parti’nin belde belediyesi eşbaşkanları seçildi. İki eşbaşkan mazbatalarını alarak halka teşekkür etti. 

GUNDİKÊ MELÊ

Gundîkê Melê (Balveren) Beldesi Eşbaşkanları Gülsüm Atak ve Ferit Artuç da yüzde 49,9 oranda oy alarak beldeyi kazandı. Eşbaşkanların mazbatalarını almaya gittiği sırada milletvekili Mehmet Zeki İrmez ile çok sayıda kişi eşlik etti.

XARPÊT 

DEM Parti taşıma oylara rağmen kazandığı kentlerden biri de Xarpêt’in Dep İlçe Belediyesi oldu. PKK’nin kurucularından Mazlum Doğan’ın kenti olan Dep’de seçimleri kazanan belediye eşbaşkanları mazbatalarını aldı. Mazbatayı alan eşbaşkanlar, Dep Belediyesi önüne gelerek, onları bekleyen halkı selamladı. Burada konuşan Dep Belediyesi Eşbaşkanı Songül Düzgün, “Bizler sizlerin iradesine sahip çıktık. Sizlerde kendi iradenize sahip çıktınız. Bugün belediye tekrardan halkın oldu. Bu halkı sömürenlerin değil bizimdir. Bugün buradayız ama Wan’da ve Cûrnê Reş’te (Hilvan) yoldaşlarımızın hakları gasp ediliyor. Biz mazbatalarımızı onurumuzla aldık ve diyoruz ki bu kentler bizimdir. Bir kez daha halkın iradesini gasp edenleri kınıyoruz. Halkın iradesini gasp edemezler” dedi. Ardından söz alan Eşbaşkan Cafer Ogur ise “Bu seçimi direne direne kazandınız. Bizler bütün Dep’in başkanlarıyız. Bizler sonuna kadar Wan’da ve Cûrnê Reş’te iradesi gasp edilen halkımızın yanındayız. Hakkımızı bu haramzadelere yedirmeyeceğiz. Bunu böyle bilsinler” diye konuştu. Konuşmaların ardından Eşbaşkanlar halkla birlikte belediye binasın girdi. 

QERS 

Qers’te Dîgor Belediye Eşbaşkanaları Ülker Özatik ve Adem Oyman mazbatalarını aldı. Belediye eşbaşkan ve meclis üyeleri, mazbatalarını almak için Digor Adliyesi’ne geldi. Eşbaşkanlar mazbatalarını alırken, DEM Parti İlçe Örgütü de eşlik etti. Adliyeye de işlemlerin tamamlanmasının ardından belediye eşbaşkanlarının mazbataları verildi.

Hakkari'de Kar Altında 5 Metreye Ulaşan Yol Açma Çabası Hakkari'de Kar Altında 5 Metreye Ulaşan Yol Açma Çabası

RİHA - BERECÛK

Riha'da AKP’nin seçim sonuçlara itiraz etmediği tek ilçe olan Berecûk’ta (Birecik) , Belediye Eşbaşkanı seçilen DEM Partili Mehmet Begit ile Berivan İlkaya Manas mazbatalarını teslim aldı. MA