Mardin Kayyımı kendi memleketine 15 milyon TL aktardığı ortaya çıktı Mardin Kayyımı kendi memleketine 15 milyon TL aktardığı ortaya çıktı

Diyarbakır'da lise öğrencisi Yusuf S.'ye "Diktatör Erdoğan" sözü gerekçe gösterilerek "cumhurbaşkanına hakaret" iddiasıyla hapis cezası verildi. Daha önce aynı ifadeler nedeniyle yargılanan birçok isim hakkında beraat kararı verilmişti. Gazeteciler Orhan Şahin ve Başak Günsever, Büro Emekçileri Sendikası Çorum Şube Başkanı Ertuğrul Alper, CHP’li Canan Kaftancıoğlu, Eskişehir Anadolu Üniversitesi öğrencileri Uğurcan Taş, Doğuş Yavuz, Yusuf Sami Özten ve Çağla Safyürek, söz konusu ifade nedeniyle yargılanmış ve beraat etmişti.

İLK CELSEDE KARAR ÇIKTI

Yusuf S. hakkında 8 Aralık 2022’de "cumhurbaşkanına hakaret" iddiasıyla soruşturma başlatıldı. Soruşturmaya, Yusuf S.'ye ait olduğu belirtilen sosyal medya hesabından "Diktatör Erdoğan ve yandaşlarını gönderdikten sana bu ülkeye en yakışacak Selahattin Demirtaş'ı başa getireceğiz. Uyuşturucu baronu Süleyman Soylu’yu da gönderdikten sonra hiçbir sorun kalmaz" ifadeleriyle yapılan paylaşım gerekçe gösterildi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının 22 Ocak’ta 2024 hazırladığı iddianameyi kabul eden Diyarbakır 2’nci Çocuk Mahkemesi, jet hızıyla yargılama yaparak ilk celsede karar verdi.

AYM İPTALİNE RAĞMEN ‘SANAL DEVRİYE’

Avukat Yakup Demir ise, Anayasa Mahkemesi kararlarına işaret ederek, "Suçlamanın dayanağı olarak gösterilen deliller kolluk tarafından sanal devriye ile herhangi bir mahkeme kararı olmaksızın hukuka aykırı olarak ele geçirilmiştir. Müvekkilin savunmasında da belirttiği gibi Twitter hesabı bulunmamaktadır. Her ne kadar kollukça bu Twitter hesabından paylaşılan fotoğraflarda müvekkilin fotoğrafı olması nedeniyle paylaşımları müvekkilin yaptığı tespiti yapılmış ise de herhangi bir şahıs da müvekkil adına hesap açıp müvekkilin fotoğraflarını paylaşabilir” diye konuştu.

“Diktatör” ifadesinin hakaret suçunun unsurlarını oluşturmadığını, düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu dile getiren Demir, müvekkilinin beraatını istedi.

7 AY 23 GÜN HAPİS CEZASI

Mahkeme, Yusuf S.’ye 1 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme, cezada indirime giderek hapis cezasını 7 ay 23 güne düşürdü. (MA)