TCMB Politika Faizini Sabit Tutarak Zorunlu Karşılıklara Uygulanacak Faiz Oranını Yükseltti.

TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) politika faiz oranını değiştirmeyerek yüzde 50'de tuttu.

TL Zorunlu Karşılıklara Uygulanacak Faiz Oranını Yükseltti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını değiştirmeyerek yüzde 50'de tuttu. Ayrıca, TL zorunlu karşılıklara uygulanacak faiz oranını da yükseltti.

Yapılan Duyuruya Göre Yeni Faiz Oranları Belirlendi

KKM için tesis edilmesi gereken zorunlu karşılık tutarına yenileme ve TL'ye geçiş oranına göre uygulanan faiz oranı üst sınırı, politika faiz oranının yüzde 60'ı olarak belirlendi. TL mevduat için tesis edilmesi gereken zorunlu karşılık tutarına TL'ye geçiş oranı seviyesine göre uygulanan faiz oranı üst sınırı ise politika faiz oranının yüzde 80'i olarak belirlendi.

Yazar kahveci açıkladı.. Emekli maaşı kördüğümü Yazar kahveci açıkladı.. Emekli maaşı kördüğümü

En Yüksek Faiz Oranları Belirlendi

Tesis edilen zorunlu karşılık tutarı için alabileceği en yüksek faiz KKM hesaplarında yüzde 30, TL mevduat hesaplarında ise yüzde 40 olarak belirlendi.

TCMB'nin Açıklaması

TCMB, 5 Şubat’taki basın duyurusunda, parasal aktarım mekanizmasının güçlendirilmesi, TL mevduat payının artırılması ve KKM'den TL mevduata geçişin desteklenmesi amacıyla belirlenen koşulları sağlayan mevduat bankalarının TL mevduat ve KKM hesapları için tesis edilen zorunlu karşılıklarına 3 ayda bir faiz uygulanacağını belirtmişti.

Yukarıda belirtilen değişiklikler, TCMB'nin para politikasında yaşanan son gelişmeleri ve kararlarını içermektedir.