Bakan Şimşek, borcu silinen mükellef sayısını duyurdu! Bakan Şimşek, borcu silinen mükellef sayısını duyurdu!

Barış ve Demokrasi Güçleri, Colemêrg Belediyesi'ne kayyım atanmasına karşı 29 Haziran'da "Emeğimiz ve özgürlüğümüz için kayyuma geçit vermeyeceğiz" şiarıyla İstanbul Kartal Meydanı'nda miting düzenleyecek. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) İstanbul İl Eşbaşkanları Gonca Yangöz ve Murat Kalmaz, tüm demokrasi güçlerini mitinge çağırdı.
 
ORTAK MÜCADELE HATTI
 
DEM Parti'nin seçim başarısının AKP-MHP iktidarında rahatsızlığa yol açtığını ifade eden DEM Parti İstanbul İl Eşbaşkanı Gonca Yangöz, bunun ilk olarak Wan'daki irade gaspı girişimiyle kendini açığa vurduğunu belirti. Wan'daki direnişle bu adımın boşa düştüğünü kaydeden Yangöz, devamında ise Colemêrg Belediyesi'nin hedef alındığını hatırlattı. Colemêrg Belediyesi'ne kayyım atanmasının Kurdistan ve batı kentlerinde bir direniş ve dayanışmayı da ortaya çıkardığını vurgulayan Yangöz, "Kayyımların sadece belediyelerle sınırlı kalmadığı ve sadece irade gaspı olmadığını bizler biliyoruz. Bunun için de hem kazandığımız belediyeleri geri alarak kayyımların önünü kapatmak hem de ülkedeki tecrit ve savaş politikalarının üzerimizde yarattığı yoksulluğa, işsizliğe, ifade özgürlüğüne dönük kısıtlamaya, zindanlarda yaşanan onlarca hak ihlallerine karşı işçiler, emekçiler, kadınlar, ülkenin ezilenleri, inanç grupları olarak hep beraber bir direniş sergiliyoruz. Belki de bu direnişin en büyük kazancı ortak bir mücadele hattı oluşturmak ve ortak ses çıkartmak. İstanbul'u göz önünde bulundurursak Emek Barış ve Özgürlük Bloğuyla birlikte günlerdir devam eden nöbet eylemlerimiz var. Hep beraber bir mücadele hattı örüyor ve orada her gün kayyımlara ve ülkede yaşanan yoksulluğa, emek sömürüsüne, işçi kıyımları ve doğa katliamlarına karşı ortak kürsüde sözümüzü söylüyoruz" diye konuştu. 
 
'MİTİNG MÜCADELENİN ORTAK SESİDİR'
 
Yürüttükleri mücadeleyi mitingle taçlandırmayı amaçladıklarını dille getiren Yangöz, "Herkes farkında ki kayyıma boyun eğdiğimiz zaman ülkedeki diğer kazanılmış haklarımız da teker teker alınacak ve diğer belediyeleri de bundan koruma şansımız olmayacak. Ve onun ötesinde tecridi zindanlardaki hak ihlallerini kabul etmiş olacağız. Biz bütün bunları tersine çevirmek için bir arada durup ortak söz söylemeyi hedefledik. Bu içerisinde sol sosyalistlerin, demokratların, kadınların içerisinde bulunduğu bileşenlerle ortak karar alınan bir miting. Bu mitingde siyasi partiler, sendika ile emek örgütleri, sivil toplum örgütleri, kadın kurumları yani hepsi yer alıyor. Bunlarla yaptığımız ortak çağrıdır. Bu miting bizim için hem gasp edilen belediyelerimize karşı yürüttüğümüz mücadelenin ortak bir sesi. Bu kadar güçlü bir sese dâhil olmak bu ülkenin geleceğini değiştirmek için çok önemli. Bu ülkede barış demokrasi ve adalet isteyen herkesi bu mitinge davet ediyoruz" çağırısı yaptı. 
 
KAYYIM POLİTİKASININ MESAJI 
 
Kayyım üzerinden Kürt halkı başta olmak üzere demokrasi güçlerine mesaj vermek istediğini söyleyen DEM Parti İstanbul İl Eşbaşkanı Murat Kalmaz, "Verilmek istenen mesaj: 'Siz seçebilirsiniz ama yönetemezsiniz' şeklindedir. AKP-MHP iktidarının bölgede uygulamak istediği tamamıyla budur. Çünkü bu kayyım politikası 2 dönem uygulandı ve bir dönem daha uygulanmak isteniyor" dedi. 
 
'MİTİNG İÇİN İLÇELERDEN ARAÇLAR KALDIRILACAK'
 
İstanbul'da kayyım karşıtı protesto eylemlerinin aralıksız sürdürüldüğünü kaydeden Kalmaz, Kartal'daki mitinginde bu eylemlerin sonucu olarak ortaya çıktığını ifade ederek, "Bu mitingle ilgili günlerdir İstanbul’un bütün ilçelerinde, sokaklarında ve mahallelerinde emek, barış ve demokrasi güçleriyle çalışmalar yürütüyoruz. Mitingle ilgili tertip komitemiz kuruldu. İlgili başvurumuzu yaptık. Mitingle ilgili bildiri, pankart çalışmaları ve sesli anons araçlarıyla İstanbul’un tüm ilçeleri ve mahallelerinde mitinge çağrı çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Miting günü tüm ilçelerimizin önünden araçlar kaldırılacak" şeklinde konuştu
 
'FAŞİZME KARŞI SESİMİZİ HEP BİRLİKTE YÜKSELTELİM'
 
Kalmaz, şu çağrıda bulundu: "Bu İstanbul’da haftalardır devam eden bütün eylemlerin sonucunda ortaya çıkan bir mitingdir ve bu anlamda çok değerlidir. Kürt halkının aslında yalnız olmadığı, Kürtlerin ve demokrasi güçlerinin birlikte AKP-MHP faşist rejimine karşı mücadele ettiğinin mesajı olacak. Bu anlamda İstanbul’da bulunan bütün halkları, emekçileri, kadınları, gençleri, inanç gruplarını yani kısacası herkesi 29 Haziran’da gerçekleştireceğimiz ‘Emeğimiz ve özgürlüğümüz için kayyıma geçit vermeyeceğiz” mitingine davet ediyorum. Gelin, faşizme ve kayyım politikalarına karşı sesimizi hep birlikte yükseltelim."