İsrail, Hamas'ın ateşkese onay verdiği bir dönemde Gazze'nin güneyindeki Refah'a saldırılarını sürdürme kararı aldı. İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nden Mısır'a açılan Refah Sınır Kapısı'nın Filistin tarafının 'kontrol altına alındığını' ileri sürdü. Açıklamada, ordunun dün geceden bu yana Refah'ın doğusundaki 'belirli bir bölgede' faaliyet gösterdiği, çoğu sivilin ve bazı uluslararası kuruluşların tahliye edildiği belirtildi.

Reuters'a konuşan Gazze Sınır İdaresi sözcüsü ise, İsrail tanklarının Refah Sınır Kapısı'na konuşlandığını ve sınırın kapatıldığını dile getirdi. Sınırdan yardım geçişlerinin durdurulduğu aktarıldı. 

100 BİN FİLİSTİNLİ İÇİN TAHLİYE EMRİ

İsrail, 7 Ekim sonrası yerinden edilmiş yaklaşık 1.4 milyon Filistinlinin sığındığı Refah'ın tahliyesini istemişti. Refah'ın doğusunda barınan 100 bin kişi için tahliye emri veren ordu, gün içerisinde bölgeye hava saldırılarını sürdürmüştü. 

Filistin resmi haber ajansı WAFA'da yer alan haberde ise, İsrail askeri araçlarının, Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah Sınır Kapısı'na yaklaşık 200 metre mesafede konuşlandığı belirtilmişti. İsrail ordusunun bölgedeki bazı binaları roketlerle hedef aldığı aktarılan haberde, İsrail topçu birliklerinin de Refah Sınır Kapısı ve Kerem Ebu Salim Sınır Kapısı'na yakın bölgelere atışlar yaptığı kaydedilmişti.

İran hükümeti 1 ayda 29 Kürt idam etti İran hükümeti 1 ayda 29 Kürt idam etti

Mısır sınırındaki Refah, İsrail kontrolünde olmadan Gazze'nin dışarıya açılan tek kapısı. Gazze ile Mısır arasındaki tek sınır geçişi olduğu için bölgeye insani yardım buradan sağlanıyor. 

GUTERRES: REFAH'A KARA SALDIRISI KABUL EDİLEMEZ

Geçtiğimiz saatlerde açıklama yapan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsrail ve Hamas'a anlaşma çağrısı yaptığını anımsatarak, "Bu kaçırılmaması gereken bir fırsat ve Refah'a kara saldırısı kabul edilemez" ifadelerini kullanmıştı. Guterres, Refah'a kara saldırısının korkunç insani sonuçları olacağını ve bölgeyi istikrarsızlaştıracağını dile getirmişti. 

ATEŞKESTE SON DURUM

Hamas Hareketi Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye, Katar ve Mısır'a, Gazze Şeridi'nde ateşkes anlaşmasına ilişkin önerilerini onayladığını bildirmişti. Hamas'ın Katar ve Mısır tarafından iletilen 'ateşkes önerilerine' onay verdiğini duyurmasının ardından İsrail Savaş Kabinesi, Refah'ta saldırılara devam kararı almıştı. DUVAR