İsrail'in İran'ın misillemesine füze saldırısıyla yanıt verdiğine dair haberler, uluslararası piyasalarda altın ve petrol fiyatlarında sert dalgalanmalara yol açarken Bitcoin'de de ciddi bir düşüş yaşandı. İsrail saldırısının sınırlı tutulduğu ve nükleer tesislerin hedef alınmadığı yönündeki haberlerin ardından ise altın ve petrol tekrar geri çekildi.

Ons altın fiyatı gece saatlerinde 2 bin 375 dolardan 2 bin 417 dolara kadar yükseldikten sonra 2 bin 384 dolara indi.

DOLAR/TL VE EURO/TL

Dolar/TL 32,61-32,60 seviyelerinden işlem görüyor. İlk saldırı haberi sonrasında 34,99 seviyesine yükselen Euro/TL ise saat 10:46 itibarıyla 34,72 seviyesinden işlem görüyor.

PETROL FİYATLARINDA YÜZDE 3.5 YÜKSELİŞ

Bakanın Açıklaması: EYT Statüsüne Geçecek Kişi Sayısı Ne Kadar Artacak? Bakanın Açıklaması: EYT Statüsüne Geçecek Kişi Sayısı Ne Kadar Artacak?

Ortadoğu'daki gerilimlerin en çok yansıdığı piyasalardan petrolde de sert dalgalanma oldu. Petrol fiyatları bir ara, yüzde 3,5’in üzerinde yükseldi. Brent ham petrolü varil başına 90 doların üzerine çıkarken, ABD ham petrolü varil başına 86 doların üzerine tırmandı. Saldırının sembolik olduğu izleniminin oluşmasının ardından petrol fiyatları kazançlarının bir kısmını geri verdi. Brent petrolün varil fiyatı, 88,90 dolara çekildi.

BITCOIN'DE SERT HAREKETLENME

En kıymetli kripto para birimi Bitcoin de gece saatlerinde 63 bin dolar seviyelerinden 59 bin dolar seviyelerine kadar düştü. Sonrasında ise yeniden 62 bin doların üstüne yükseldi.

S&P 500 vadeli endeksinde yüzde 1,7’ye, Nasdaq 100 vadeli endeksinde de yüzde 2,1’e varan düşüşler gözlendi. İki endeks de Perşembe kapanışını Fed yetkililerinden gelen şahin açıklamaların ardından ekside gerçekleştirmişti.

Ortadoğu’daki gerilime ilişkin endişelerin güvenli limanlara talebi artırmasıyla dolar, Japon yeni ve İsviçre frangı yükseldi. Bloomberg Dolar Endeksi bir ara yüzde 0,6 yükselişle 1.271 seviyesine kadar çıktı. Riskten kaçan yatırımcılar ABD tahvillerine de yöneldi. Alımlar ABD 10 yıllık tahvil getirisinin gün içinde bir ara 14 baz puana kadar düşmesine neden oldu. Jeopolitik endişe kendisini petrol, altın ve buğday fiyatlarında da hissettirdi. (Artıgerçek,Bloomberg HT)