ABD'nin İsrail-Hamas ateşkesini sağlamadığı ortamda İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nin en güneyinde, Mısır sınırındaki sözde 'güvenli bölge' Refah'a kara harekatı düzenlemesi beklenirken, Filistinli can kaybı 28 bini geçti.

Hamas'ın Sağlık Bakanlığı, İsrail'in Gazze Şeridi'nde son 24 saatteki saldırılarında 117 Filistinli daha öldürdüğünü, 152 Filistinli daha yaraladığını duyurdu.

Buna göre 7 Ekim'den beri Gazze'de öldürülen Filistinli sayısı 28 bin 64'e, yaralanan Filistinli sayısı 67 bin 611'e yükseldi.

ALMANYA: REFAH'A KARA HAREKATI ANONS EDİLMİŞ İNSANİ FELAKET OLUR

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Ortadoğu Turuna Çıkacak ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Ortadoğu Turuna Çıkacak

Almanya bir kez daha İsrail'i Refah'a kara harekatı düzenlememesi için uyardı. Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, X'te yaptığı açıklamada, Refah kentinde durumu "inanılmaz" diye niteledi.

1.3 milyon insanın çok dar bir alanda çatışmalardan korunmaya çalıştığına dikkat çeken Baerbock, "İsrail ordusunun Refah'a saldırması, anons edilmiş bir insani felaket olur. Gazze'deki insanlar buhar olamazlar" dedi.

İsrail'in Hamas'a karşı kendisini savunması gerektiği söylemini yineleyen Almanya Dışişleri Bakanı, "Ancak bunu yaparken sivil halkın acılarını mümkün olduğu kadar hafifletmeli" diye eklerken, bunların nasıl birarada olacağına açıklık getirmedi.

Çatışmalara insani ara verilmesini isteyen Baerbock, görüşmeler yapmak için gelecek hafta İsrail'e gideceğini duyurdu.

SUUDİ ARABİSTAN'DAN DA İNSANİ FELAKET UYARISI

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı da "İsrail'in Refah'ta yapmayı planladığı kara harekatının insani felakete yol açacağı" açıklamasını yaptı.

'TEHCİRİ REDDEDİYORUZ'

Suudi krallığının "Refah'a dalıp hedef almanın son derece tehlikeli sonuçları olacağı konusunda uyardığı" belirtilen açıklamada, "Filistinlilerin zorla sınır dışı edilmelerinin kesinkes reddedildiği, kuvvetle kınandığı" vurgulandı.

BM GÜVENLİK KONSEYİ'NE MÜDAHALE ÇAĞRISI

Suudi Dışişleri Bakanlığı, "Uluslararası hukuk ve uluslararası insancıl hukuku sürekli ihlal eden İsrail'in eli kulağında insani felakete yol açmasını önlemek için BM Güvenlik Konseyi'nin acilen toplanmaya" çağırdı.

MISIR: REFAH'TAKİ GELİŞMELER GAZZE'NİN DAHA DA KÖTÜYE GİDECEĞİNİN GÖSTERGESİ

İsrail'in Refah'a kara harekatı halinde Filistinlilerin sürüleceği ülke olarak gündeme gelen Mısır da uyarıda bulundu.

Bulgar mevkidaşı Mariya Gabriel ile başkent Kahire'de basın toplantısı düzenleyen Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, İsrail'in Gazze'deki askeri operasyonlarının genişletmesinin vahim sonuçlar doğuracağını belirtti. Şukri, "Refah'taki gelişmeler, Gazze Şeridi'ndeki durumun daha da kötüleşeceğin sinyalini veriyor" dedi. Artıgerçek