İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin Helikopteri Kaza Yaptı İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin Helikopteri Kaza Yaptı

İran'a ABD ve İngiltere'den Yeni Yaptırımlar

'İsrail'in İran'ın Şam Büyükelçiliği yerleşkesine hava saldırısı düzenleyip Devrim Muhafızları komutanlarını öldürmesine insansız hava araçları (İHA) ve füzelerle misilleme yapan Tahran yönetimine ABD ve İngiltere'den yeni bir tur yaptırım geldi. ABD Hazine Bakanlığı'nın açıkladığı yaptırımlar, İran'ın İHA ve çelik sanayinin yanı sıra otomobil şirketlerini hedef alıyor. Buna göre ABD, İran'ın İHA sanayinde faaliyet gösteren 16 şahıs ile iki varlığı yaptırım listesine aldı.

Yaptırımların Detayları

Listede, İran'ın en büyük çelik üreticilerinden biri olan Huzistan Çelik Şirketi'ne (KSC) üretim malzemesi sattığı veya bu şirketten alım yaptığı belirtilen beş firma da yer aldı. Söz konusu firmalar arasında, Türkiye merkezli "HSF Dış Ticaret Limited Şirketi" de bulunuyor. ABD Hazine Bakanlığı'nın açıklamasında, bu şirketin 2022-2023 arasında İran'ın Huzistan Çelik Şirketi'nden (KSC) on milyonlarca dolarlık çelik ürünü satın aldığı savunuldu.

Aynı zamanda, İranlı otomobil üreticisi Bahman Group'un üç iştiraki de, Devrim Muhafızları'na malzeme desteği verdiği gerekçesiyle hedef alındı.

İngiltere'nin Hedefleri

İnglitere ise İran Genelkurmay Başkanlığı ve Devrim Muhafızları ordusu da dahil olmak üzere İran'ın askeri varlıklarını hedef aldı. İngiltere'nin listesinde toplamda 13 varlık ve şahsın bulunduğu belirtildi. Artıgerçek