İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'yi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emirabdullahiyan'ı taşıyan helikopter, Azerbaycan sınırından Tahran'a dönüşte kaza yaptı. Kurtarma ekiplerinin bölgeye ulaşmakta zorlandığı belirtilirken, yarı resmi Fars ajansı İranlılara, "Reisi için dua etme" çağrısı yaptı. Devlet televizyonu da Reisi'nin can güvenliği için dua yayınlamaya başladı. Memleketi Meşhed'de de Reisi için dualar edildiği belirtildi.

DEVLET TELEVİZYONU: SERT İNİŞ YAPTI

Reisi'nin üç helikopterlik konvoyundaki kaza haberi, ilk olarak devlet televizyonu tarafından duyuruldu. Haberde, Reisi'nin "konvoyundaki bir helikopterin kazaya karıştığı" ve "sert iniş" yaptığı belirtildi. Konvoyda toplamda üç helikopter bulunduğu aktarılırken, başka ayrıntı paylaşılmadı.

'DIŞİŞLERİ BAKANI VE VALİ DE HELİKOPTERDEYDİ'

Ancak Devrim Muhafızları ile bağlantılı yarı resmi Tasnim ajansı başta olmak üzere, kaza yapan helikopterin bizzat Reisi'yi taşıdığı bilgisini duyurdu. Tasnim'in haberine göre helikopter, Doğu Azerbaycan vilayetinde kötü hava koşulları ve sis nedeniyle kaza yaptı. Tasnim, aynı helikopterde İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emirabdullahiyan'ın yanı sıra Doğu Azerbaycan Valisi Ayetullah El Haşim ve Tebriz Cuma İmamı Ayetullah El Haşim'in de bulunduğunu duyurdu.

İÇİŞLERİ BAKANINDAN MUĞLAK AÇIKLAMA: KURTARMA EKİPLERİ YOLDA

İran İçişleri Bakanı Ahmad Vahidi de "Reisi'yi taşıyan konvoydaki helikopterlerden birinin" sert iniş yaptığını doğruladı. Vahidi, "Kötü hava koşulları nedeniyle kurtarma ekipleri hâlâ yolda" derken, kendilerinin de olayla ilgili ayrıntı beklediklerini söyledi.

Haber okuyanların sayısı azalıyor Haber okuyanların sayısı azalıyor

FARS AJANSI'NDAN 'DUA' ÇAĞRISI

Bölgeye kurtarma ekiplerinin yollandığının açıklanması spekülasyona yol açmış durumda. Son olarak, yarı resmi Fars ajansının İranlılara "Reisi için dua etme" çağrısında bulunması dikkat çekti. IRNA ajansı ise kurtarma ekiplerinin kötü hava koşulları ve yoğun sis nedeniyle zorlandığını duyurdu.

'OLAY CİDDİ, YARALANMA İHTİMALİ YÜKSEK' İDDİASI

Reform yanlısı haber sitesi Ensaf ise olayla ilgili bilgi sahibi bir kaynağa dayandırdığı haberinde, "kazanın ciddi olduğunu" yazdı. Sitenin kaynağı, "Yaralananlar olma ihtimali yüksek" iddiasında bulundu.

Kazanın, Tahran'ın 600 kilometre kuzeybatısında meydana geldiği belirtiliyor.

ALİYEV'LE BİRLİKTE BARAJ AÇMIŞTI

Reisi, kazadan önce İran-Azerbaycan sınırında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile birlikte Aras Nehri üzerindeki Kız Kalesi ve Hudaferin barajlarının açılışını yapmıştı. Artıgerçek