Hakkâri Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Muharrem Tekin, Şemdinli-Derecik yolunu gündeme getirdi.

Sosyal medya hesaplarından bugün Derecik ilçesine gittiğini kaydeden Başkan Tekin, “İki ilçeyi birbirine bağlayan ve Derecik sınır kapısına giden uluslararası Şemdinli-Derecik karayolunu bir patika yoldan hiç bir farkını göremedim. 60 km’lik yolu 1,5 saatte ancak gidebildik. Bu yol 2023 senesinde serpme asfaltla kaplandı. Ancak yapılan asfaltta oluşan çukurlar, yolda oluşan asfalt kabarmaları ve yol çökmelerinden ilerlemek mümkün değil. Aynı zamanda bu yolda seyahat eden insanların can güvenliğini de ciddi anlamda tehlikeye sokmaktadır. Asfaltı yapan karayolları veya özel firma ise bunları denetleyen bir mekanizma yok mudur? Hadi denetimi geçtim. Bu yolu asfaltlarken, yaptığınız iş sizin hiç vicdanınızı sızlatmıyor mu” ifadelerini kullandı. 

2019 yılında programa alınan ve yolun bir kısmının güzergahının değiştirilmesi planlanan bölgede 2022 yılında çalışmalar başlatıldığını vurgulayan Başkan Tekin, “Bir yıl boyunca bu bölgede yol çalışmaları ile bir köy yok edildi, büyük bir doğa katliamı yaşandı. Bütün bu tahribattan sonra yeni açılan yol güzergahının uygun olmadığı ve başka bir güzergahtan geçmesi gerektiği raporlandı. Bunun mantıklı bir açıklamasını kim yapabilir. Şimdi burada yaşanan doğa tahribatına mı yoksa yolun açılamamasına mı yanalım” dedi. 

I M G 20240622 W A0009 860X505

Mehmetoğlu'nun Cenazesi Van'da Defnedildi Mehmetoğlu'nun Cenazesi Van'da Defnedildi

Başkan Tekin şunları sordu:

* Karayolları Genel Müdürlüğünde, yol güzergahının nereden geçeceğini hesaplayabilecek bir mühendis yok mudur? 
* Yeni yol güzergahı yeni doğa tahribatlarına yol açacak mı?
* Güzergahı değiştirilecek olan bu yol ne zaman tamamlanacak?
* Uluslararası olan Şemdinli-Derecik Karayolunu patika yol durumundan ne zaman çıkarmayı planlıyorsunuz?
* Trafik kazalarına davetiye çıkaran yol çökmelerini onaracak mısınız? 

Başkan Tekin son olarak; “Sayın Karayolları Hakkari Türkiye’nin en uzak ve en ücra köşesinde olabilir. Ama Hakkari’nin uzak olması burada yapılacak çalışmaların baştan salma uygulamaları gerektirmez” çağrısında bulundu.