Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de düzenlenen "Gençlik Buluşması" programında konuşma yaptı.

'GENÇLERİ ASLA ARKA BAHÇEMİZ OLARAK GÖRMEDİK'

Siyasette gençlere önem verdiklerini söyleyen Erdoğan, "Sizin gençliğiniz enerji, üretken ve coşkusu siyasi hayatımızın her döneminde olduğu gibi bugün de bizim için motivasyon kaynağıdır. Bunun için İstanbul ve Ankara'nın yanı sıra ziyaret ettiğimiz tüm illerimizde hatta yurt dışı seyahatlerimizde gençlerimizle bir araya gelmeye özel önem veriyorum. Biz gençleri asla arka bahçemiz olarak bakmadık" diye konuştu.

"Tam tersine biz gençleri her zaman emaneti teslim edeceğimiz yol arkadaşlarımız olarak gördük" diyen Erdoğan, "Biz kuşaklar arasındaki anlayış farklılıklarını tehdit olarak kabul etmedik, tam tersine zenginlik vesilesine dönüştürmeye çalıştık. Böylece kültürümüze yabancı kavramlarla gençlerimizi kuşatmayı ve küresel bir bataklığın içine çekmeyi planlayanların oyunlarını bozduk. Nice farklı yer ve platformda gençlerimizle yüzlerce kez bir araya gelip, saatlerce karşılıklı sohbet ettiğimiz, şiir ve şarkı söylediğimiz, dertleştiğimiz programların hiçbir birinde kendimizi o ortamda yabancı hissetmedik" ifadelerini kullandı.

'GENÇLERİ FAŞİST DAYATMALARLA YÖNLENDİREBİLİECEKLERİNİ SANANLARA ŞAHİT OLDUK'

"Gençleri faşist dayatmalarla" yönlendirmek isteyen siyasetçiler olduğunu belirten Erdoğan, "Milletimizin her bir ferdi gibi gençlerimize tepeden bakarak, faşist dayatmalarıyla onları yönlendirebileceklerini sanan siyasetçilere, genel başkanlara, adaylara şahit olduk. Gençlerimize karşı hiçbir zaman böyle bir yaklaşım sergilemedik. Hiçbir zaman gençlerimize 'Tıpış tıpış gidip şunu yapacaksınız, böyle davranacaksınız' demedik. İçinde debelendiği dipsiz karanlığa sizleri de çekmeye çalışan kifayetsiz muhterisler gibi de olmadık" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından başlıklar şöyle:

'BİZ ARTIK SİZİN ZAMANINIZIN MİSAFİRLERİYİZ'

"Hayatın her alanında gençlerimize alan açmanın, destek olmanın, onların dinamizmini ve heyecanın, ülkenin ve milletin hayrına yönlendirmenin gayreti içinde olduk. Bunun için eğitim önceliklerimizin en başına aldık. Bunun için istihdamda spora, teknolojiden girişimciliğe her alanda gençlerimiz için güçlü bir altyapı kurduk. Bunun için partimizin tabelasını astığımız günden beri gençlik kollarımızda yetişen kadromuza teşkilat yönetiminden milletvekilliğine ve belediye başkanlığına kadar siyasetteki tüm kariyer kapılarını sonuna kadar açtık.

Partimizin gençlik kollarında yetişen evlatlarımızın hayatın her alanında gösterdikleri başarılarla hep gurur duyduk. Yarın sizlerin arasından da siyasetteki, iş ve çalışma hayatındaki, akademideki, spordaki, sanattaki başarılarıyla gurur duyacağımız nice evlatlarımız çıkacak. Hep söylediğim gibi, biz artık sizin zamanınızın misafirleriyiz. Vakti geldiğinde siyasette de, yönetimde de ülkeye ve millete hizmet etme sorumluluğunu tümüyle sizlere bırakıp, kendi köşemize çekilecek, torunlarımızı seveceğiz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı.. "Tutmadığımız sözü vermeyiz" Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı.. "Tutmadığımız sözü vermeyiz"

'TÜRKİYE'NİN SON İKİ ASRI KAVGA VE KAYIPLARLA GEÇTİ'

"Sizlerden isteğim her alanda kendinizi en iyi şekilde yetiştirerek bu kutlu emaneti teslim alıp daha ileriye taşıyacak yetkinliğe erişmenizdir. Ülkemizin, vatanımızın, mensubu olduğumuz milletin kıymetini çok iyi bilmeliyiz. Bu değerlerle bağları kalmayan fert, tıpkı ağaçtan kopan yaprak gibi esen rüzgarın önünde savrulmaya ve nihayetinde yok olup gitmeye mahkumdur.

Milletimizi başka türlü alt edemeyeceğini görenlerin uzunca bir süre değerlerimize saldırılması bu yüzdendir. Cumhuriyetimizin ilk asrını geride bırakmaya hazırlandığımız bu dönemde bu kirli senaryonun yine sahnelenmeye çalışıldığını görüyoruz. Açık konuşmak gerekirse Türkiye'nin son iki asrı bu doğrultuda sürekli kavga, kayıpla, arayışla ve bedel ödemeyle geçmiştir. Çanakkale'den Milli Mücadele'ye kadar her cephede vatanını ve namusunu kurtarmak için canını dişine takarak mücadele eden milletimiz bedellerin en büyüğünü ödemiştir."

'SON 21 YILDA YAŞADIKLARIMIZ BİLE BİR MİLLİ MÜCADELE ÖRNEĞİ'

"Bugün olduğu gibi o devrin mandacıları da boş durmuyordu. Kendi aralarında ülkeyi emperyalist güçlerden hangisine peşkeş çekeceklerinin kavgasını yapan mandacılara rağmen Milli Mücadele zafere ulaşmıştır. Cumhuriyet tarihi boyunca da milli mücadelemizi farklı görünüm ve söylemlerle milletimizin birliğine, vatanımızın bütünlüğüne, istiklalimizin sembolü bayrağımıza, şehadetleri dinin temeli ezanımıza saldıran alçaklara karşı hep sürdürdük ve sürdüreceğiz.

Terör örgütü mensuplarından aydın, akademisyen, gazeteci, siyasetçi, sivil toplum kuruluşu üyesi kisvesine bürünmüş nice beşinci kol elamanlarının tuzaklarıyla boğuştuk. AK Parti'nin iktidarda olduğu son 21 yılda yaşadıklarımız bile başlı başına bir milli mücadele örneğidir. Vesayetin sinsi oyunlarından PKK, FETÖ, DEAŞ gibi terör örgütlerinin kanlı saldırılarına kadar sayısız oyununu bozduk."

'BUNU SÖYLEYECEK KADAR ARSIZLAR'

"Bugüne kadar girdiğimiz her seçimde açık ara birinci olmasaydık, inanın bizi bir kaşık suda boğmak için sabırsızlananlar çoktu. Güçleri yeter miydi ayrı mesele. Ama suratlarından dökülen ve gizlemeye dahi gerek duymadıkları kin ve nefret izleri niyetlerini ele veriyor. Son seçim öncesinde sosyal medyasından sokağına mandacı zihniyetin aynı hislerine bir kez şahit olduk. Hamdolsun başaramadılar. Gerçi yüzde 52'lik tartışmasız zaferi bir gölgelemekten geri durmuyorlar. Utanmadan, sıkılmadan yüzde 52'lik oranı bile 'Yüzde 52 ile kazanmak, kazanmak değildir'... Bunu söyleyecek kadar bunlar arsız!

Bu çapsızların sadece varlıklarının değil, sözlerinin de bir hükmü kalmadığı için biz kendi işimize bakıyoruz. Bu salonda biriz, beraberiz. 6'lı masanın veya 16'lı masanın altından tekme oyunları yapmıyoruz. Tam aksine biriz, beraberiz, iriyiz, diriyiz, kardeşiz, Türkiye'yiz ve geleceğe yürüyoruz."

'ÖNÜMÜZDE YENİ BİR İMTİHAN VAR'

"Biz Cumhur İttifakı'yız. Önümüzde yeni bir seçim, yeni bir imtihan, yeni bir mücadele var. Kimin ne söylediğine aldırmayın. Türkiye'de her kesim gibi gençlerin de ezici çoğunlukla bir numaralı partisi biziz. Sadece bize oy veren değil tercihini diğer partilerden yana kullanan gençlerimize de iradelerine sahip çıktıkları için teşekkür ediyoruz.

Şayet gençlerin bilhassa ilk defa oy kullanan milyonlarca evladımızın teveccühü olmasaydı Cumhur İttifakı ve şahsımız olarak mayıs seçimlerinde o muhteşem zaferi kazanabilir miydik? Biz de gençlerimizin bu muhabbetini karşılıksız bırakmadık.

Bunun en somut ifadesi, Meclis'teki 30 yaş altı 5 milletvekilinden 4'ünün partimiz sıralarında oturuyor olmasıdır. Böylece gençlerimizi siyasetin nesnesi değil, öznesi yapma sözünü yerine getirdiğimize inanıyorum. İnşallah 31 Mart 2024 seçimlerinde de aynı doğrultuda hareket etmeyi sürdüreceğiz. Sizlerden şimdiden mahalli seçimler için hazırlanmaya başlamanızı istiyorum." DUVAR