Kamuda tasarruf tedbirleri uygulanmaya başlanmasının ardından lüks makam araçlarının kullanımı ve bürokraside çifte maaş alanlara dair tepkiler sürerken, Hazine ve Maliye Bakanlığı bir açıklama yaptı.

Bakanlığın açıklamasında, bakanların güvenlik nedeniyle zırhlı araç kullandığı ve bu araçların tasarruf tedbirleri kapsamına girmediği anlatılırken, çifte maaş alan bürokratlar da savunuldu.

Açıklama şöyle:

Karşılıksız Çeklerde Endişe Verici Durum Karşılıksız Çeklerde Endişe Verici Durum

"Sözcü Gazetesi'nin bugün Sayın Bakanımız ve bürokratlarını hedef alan başlığı; bilgi ya da haber değildir, ciddiyetten uzak, siyasi kaygılarla kurgulanmış bir yanıltmacadır.
Devlet ciddiyetiyle halkımıza bilgi vermek açısından;

Devletimizin sadece en üst makamları 'güvenlik gerekçesi' ile zırhlı araçlara binmektedir. Tasarruf genelgesinde en üst düzey devlet personeli yani bakanlarımızın makam araçları bahse konu zorunlu nedenlerden dolayı kapsam dışında tutulmuştur.

Ayrıca 1960'lı yıllardan beri kanunun verdiği yetki ile ek sorumluluk alarak Kamu İktisadi Teşebbüslerine (KİT) atanıp kamu adına yönetim ve denetim yapmakta olan Bakanlığımızın sadece üst düzey liyakatli bürokratları bu görevleri hakkıyla ve layıkıyla yerine getirmektedir. Gazetenin "Çifte Maaş" dediği durum; Çifte Sorumluluk, Çifte Görev kaynaklıdır.

Bu önemli görev ve sorumluluğun karşılığında tek bir yerden aldıkları Ücretlere ise yakında kanunla tavan getirileceği hususu daha önce tarafımızdan kamuoyuna duyuruldu.
Dolayısıyla vatandaşımızın kafasını karıştırmak amacıyla sürekli devam eden bu tarz ciddiyet dışı, günlük sansasyon maksatlı başlıklara itibar edilmemesi önem taşımaktadır." 

 

Kaynak: sözcü