Yargı, eski emniyet müdürleri Sabri Uzun ve Hanefi Avcı'ya 'iade-i itibar'da bulundu. Süleyman Soylu döneminde rütbeleri sökülen, silahlarına el konulan ve Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ait binalara girişleri yasaklanan Sabri Uzun ve Hanefi Avcı, haklarını geri aldı.

Arslan açıkladı.. Anayasanın yorumlanması yetkisi AYM'ye aittir Arslan açıkladı.. Anayasanın yorumlanması yetkisi AYM'ye aittir

Duvar'dan Can Bursalı'nın haberine göre, Uzun ve Avcı, kendileriyle ilgili kararı yargıya taşıdı. Emekli olduktan sonra elde ettikleri hakları elinden alınan Uzun ve Avcı'nın başvurusu, idari yargı tarafından kabul edildi.

BAKANLIK YARGI KARARINI UYGULADI

RELATED VİDEO

İki ismin rütbeleri, silahları iade edildi, yasak kalktı. Karar, İçişleri Bakanlığı'na tebliğ edildi. Tebliğin ardından bakanlık yargı kararını işleme koydu ve Uzun ile Avcı'nın rütbeleri, beylik silahları ve Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ait binalara giriş hakları geri verildi.

Avcı ve Uzun'un dışında 'iade' kararı alan ancak bu kararlar uygulanmaya konmayan yüzlerce kişinin de göreve iadelerinin Ali Yerlikaya'nın İçişleri Bakanı olmasıyla yapıldığı belirtiliyor.

NE OLMUŞTU?

Eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Uzun, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na verilen 4 yıl 11 ay 20 gün hapis cezasının Yargıtay tarafından onanmasının ardından yaptığı paylaşımda, “Sayın Kaftancıoğlu, Halide Edip, 23 Mayıs 1919 günü İngiliz işgali altındaki İstanbul Sultanahmet meydanında özgürlük nutku atmıştı. İşgalciler bile ona, senin gibi ceza vermemişlerdi. Türk kadınlarını sizin şahsınızda kutluyorum” demişti. Uzun'un paylaşımının ardından başlatılan soruşturma sonucunda 11 Haziran 2022'de rütbeleri sökülmüş, silahı alınmış ve Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ait binalara girişi yasaklanmıştı.


Eski Emniyet Müdürü ve Kaçakçılık ve Organize Suçlar Mücadele (KOM) Dairesi Başkanı Hanefi Avcı hakkında da, “AİHM kararı doğrultusunda Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılması gerektiğini" söylediği için hakkında soruşturma başlatılmıştı. Soruşturmanın ardından Avcı'nın 20 Haziran 2022'de rütbeleri ve silahı geri alınmıştı