Türeci ve Şahin tarih verdi: Kanser aşısı 7 yıla kadar hazır olacak

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Türeci ve Şahin tarih verdi: Kanser aşısı 7 yıla kadar hazır olacak
Abone ol
Bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci, kanser aşılarının 2030 yılından önce hazır olacağını açıkladı. Türeci'nin belirttiğine göre kanser aşısı, virüsleri tanımlayan kod taşımak yerine, kanser antijenleri için genetik talimatlar içeriyor.

Prof. Dr. Uğur Şahin ve Prof. Dr. Özlem Türeci, Covid-19'a karşı geliştirdikleri aşının ardından yoğunlaştıkları kanser aşısında geldikleri son durum hakkında açıklamalarda bulundu. BBC'den Laura Kuenssberg ile konuşan Türeci, BioNTech'in Covid-19 aşısının temelindeki mRNA teknolojisinin, kanser hücrelerine saldırmak için yeniden kullanılabileceğini anlattı.

mRNA teknolojisine dayalı kanser aşılarının hastalarda ne zaman kullanıma hazır olabileceği sorulan Prof. Dr. Uğur Şahin ise kanser aşılarının "2030'dan önce" hazır olabileceğini söyledi.

BAĞIRSAK KANSERİ, MELANOM VE DİĞER KANSER TÜRLERİ...

BioNTech'in baş sağlık görevlisi Türeci, bağışıklık sistemini kanser hücrelerini aramaya ve yok etmeye hazırlamak için de Covid-19 karşı kullanılan aynı yaklaşımın uygulanabileceğini söyledi. Türeci'nin belirttiğine göre kanser aşısı, virüsleri tanımlayan kod taşımak yerine, kanser antijenleri için genetik talimatlar içeriyor.

Bağırsak kanseri, melanom ve diğer kanser türleri için aşı geliştirmeyi hedeflediklerini belirten Şahin ve Türeci, önünde önemli engelleri de açıkladı. İkilinin aktardığına göre, tümörleri oluşturan kanser hücreleri, çok çeşitli farklı proteinlere sahip olabiliyor. Bu da tüm kanser hücrelerini hedef alan ve sağlıklı dokuları hedef almayan bir aşı yapmayı son derece zorlaştırıyor.

KORONA AŞISI DENEYİMİ SÜRECİ HIZLANDIRACAK

Türeci, BioNTech'in pandemi sırasında mRNA aşılarını daha hızlı üretmeyi öğrendiğini ve insanların bağışıklık sistemlerinin mRNA'ya nasıl tepki verdiğini daha iyi anladığını söyledi. Covid-19 aşısının gelişimi ve hızlı sunumunun, ilaç düzenleyicilerinin aşıları nasıl onaylayacakları konusunda çalışmalarına da yardımcı olduğunu vurgulayan Türeci, “Bu kesinlikle kanser aşımızın gelişimini ve onayını da hızlandıracak” dedi.


EYT düzenlemesinden ayrıntılar: Prime dayalı bir sistem getirilecekÖnceki Haber

EYT düzenlemesinden ayrıntılar: Prime da...

Durankaya Beldesinde Fiber Optik altyapı çalışması başladıSonraki Haber

Durankaya Beldesinde Fiber Optik altyapı...

Yorum Yazın

Tiktok takipçi hilesi

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar