TMMOB Bölge Koordinasyon Kurulları; Kürt halkına yönelik ırkçı saldırıları kınadı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
TMMOB Bölge Koordinasyon Kurulları; Kürt halkına yönelik ırkçı saldırıları kınadı
Abone ol
Türkiye Mühendisler ve Mimarlar Odası Birliği (TMMOB) Bölge Koordinasyon Kurulları, TFF 2’nci Lig Beyaz Grup'ta mücadele eden Amed Sportif Faaliyetler kulübünün Bursa’da oynanan maçta maruz kaldığı ırkçı saldırıları kınamak amacıyla yazılı bir açıklama yaptı.

TMMOB Bölge Koordinasyon Kurulları, Bursasporun ev sahipliğinde oynanan maç sonrası Amedspor takımına yönelik gerçekleştirilen ırkçı saldırıları kınamak amacıyla yazılı bir açıklama yaptı. 

AMEDSPORA ve KÜRT HALKINA YÖNELİK YAPILAN IRKÇI SALDIRILARI KINIYORUZ! başlığılya yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi; 05.03.2023 tarihinde Bursaspor ve Amedspor spor kulübleri arasında futbol müsabakası olmuş ve Amedspor yöneticileri,  futbolcuları ırkçı saldırılara maruz kalmıştır.

Müsabaka öncesinde Amedspor futbolcu, idarecileri ve teknik heyetinin kaldığı otel önünde ırkçı grup tarafından tehdit içerikli söylemlerde bulunulmuş ve gruba yönelik hiçbir önlem alınmamış, müdahale edilmemiştir. Adeta olacakların provası yapılmış ve saldırı geliyorum demiştir. Maçın ertelenmesi veya seyircisiz oynanması mümkünken, bunlar yapılmamıştır. Amedspor ve taraftarının yaptığı en ufak şeyi bahane edip, ceza kesen futbol federasyonu, burada rengini bir kez daha göstermiştir.
Bazı takım taraftarları tarafından “Hükümet istifa” gibi demokratik tepkilerini şiddete ve katillerin posterlerini taşımadan ortaya koydukları için o takımlara seyirci yasağı getirenler, bu maçta sessiz kalmış ve gerekli önlemler almamışlardır.

Bundan güç ve destek alan faşist güruhlar oynanan müsabaka esnasında ırkçı söylemlere devam etmiş ve nefret saldırıları gerçekleştirilmiştir. Müsabaka esnasında Bursaspor taraftarınca halk, kin ve düşmanlığa tahrik edilmiştir. Suç ve suçlu övülmüştür.  90 lı yıllarda Kürtlere yönelik işlenen cinayetlerin faili olan katillerin posterleri açılmış ve bu cinayetlerin sembolü olan beyaz torosların pankartı açılmıştır. Bu organize saldırılar sadece Amedspora değil başta Kürt halkı olmak üzere tüm halklara yönelik gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca, ülkede büyük yıkıma ve binlerce ölümlere yol açan bir deprem gerçeği varken, İktidar tarafından içi boşaltılmış kurumlar zamanında ve yerinde müdahale edememişken, Kızılay gibi bir kurumun ücretsiz dağıtması gereken çadır, giyecek ve yiyecekleri başka kuruluşlara sattığı ortaya çıkmışken böyle organize saldırılar düşündürücüdür. 

Aşağıda imzası olan TMMOB İl Koordinasyon Kurulları olarak ırkçı ve nefret söylemlerine maruz kalan Amedspor ile dayanışma içince olduğumuzu, katilleri övücü eylemleri nefretle kınadığımızı belirtiyoruz. 

Toplumsal barışı zedeleyen ve büyük bir öfkeye sebep olan bu eylemlere yönelik etkin ve şeffaf bir soruşturma yürütülerek ihmali olan yetkili ve kurumlara ivedi olarak gerekli yaptırımlar yapılmalı ile failler cezalandırılmalıdır" denildi. 

TMMOB Hakkari İl Koordinasyon Kurulu
TMMOB Adıyaman İl Koordinasyon Kurulu
TMMOB Amed İl Koordinasyon Kurulu
TMMOB Batman İl Koordinasyon Kurulu
TMMOB Bitlis İl Koordinasyon Kurulu
TMMOB Dersim İl Koordinasyon Kurulu
TMMOB Malatya İl Koordinasyon Kurulu
TMMOB Mardin İl Koordinasyon Kurulu
TMMOB Şanlıurfa İl Koordinasyon Kurulu
TMMOB Van İl Koordinasyon Kurulu


Hakkari'deki STK'lardan 'Amedspor' açıklamasıÖnceki Haber

Hakkari'deki STK'lardan 'Amedspor' açıkl...

Babacan ilk kez konuştu: Çok gürültülü oldu ama perşembe günü adayı belirledikSonraki Haber

Babacan ilk kez konuştu: Çok gürültülü o...

Yorum Yazın

Tiktok takipçi hilesi

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar