Suudi gazetesinden iddia: Türkiye ve ABD, SDG'ye 'sınırlı operasyonda' anlaştı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Suudi gazetesinden iddia: Türkiye ve ABD, SDG'ye 'sınırlı operasyonda' anlaştı
Abone ol
Londra'da yayımlanan Suudi gazetesi Şark ül Evsat, Türkiye ile ABD'nin Kilis'te yapılan bir toplantıda Suriye Demokratik Güçleri'ne karşı 'sınırlı operasyon' için anlaştığını öne sürdü. İddia, Ankara destekli Suriye Milli Ordusu'ndan bir kaynağa ait.

ABD ile Türkiye'nin, Suriye Demokratik Güçleri'ne (SDG) düzenlenecek 'sınırlı bir operasyon' konusunda anlaştığı öne sürüldü. İddia, Suudi gazetesi Şark ül Evsat'a konuşan bir Suriye Milli Ordusu (SMO) mensubu tarafından ortaya atıldı.

Londra'da yayımlanan Şark ül Evsat gazetesindeki haberde, Türkiye destekli SMO çatısı altındaki gruplardan birinin lideri olduğu belirtilen kaynak, Kilis'te bir görüşme yapıldığını öne sürerek şu iddialarda bulundu:

"Geçtiğimiz birkaç saat içinde, ABD’li askeri yetkililer ve Türk mevkidaşları arasında Kilis bölgesinde bir görüşme gerçekleşti. Burada Türkiye’nin talepleri, SDG’ye yönelik askeri operasyon ve ABD’nin bu konudaki tutumu tartışıldı. İki taraf arasında uzun bir diyalogun ardından ABD’lilerle henüz tarihini belirtmeyen sınırlı bir operasyon konusunda anlaştılar."

Rudaw'ın aktardığı haberde, TSK'nin çarşamba günü (dün) SMO’daki üç kolordu komutanını “sahadaki son gelişmelerini tartışmak, taarruz askeri planları geliştirmek ve Halep’in kuzey ve kuzeydoğusunda SDG'ye karşı operasyonun başlatılması için eksenleri belirlemek üzere Kilis’te önemli bir askeri toplantıya katılmaya çağırdığı” da ileri sürüldü.

Toplantıyla eş zamanlı olarak Minak, Kefer Haşer, Tadif ve Tel Rıfat yakınlarındaki bölgelerden SDG ve Suriye hükümet güçlerinin kontrolündeki Menbic ve Kobani kentine komşu bölgelere uzanan bir alanda devasa askeri takviyeler yapıldığı iddia edildi.

Gazeteye göre, "SMO’nun olası operasyona katılımı Tel Rıfat ve Kobani ile sınırlı kalacak". (Kaynak)


Başkan Demirci'ye önemli ziyaretÖnceki Haber

Başkan Demirci'ye önemli ziyaret

Colemêrg’li kadınlar:  25 Kasım’da alanlarda olacağız Sonraki Haber

Colemêrg’li kadınlar:  25 Kasım’da alanl...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar