Suudi Arabistan'dan Merkez Bankası'na 5 milyar dolar

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Suudi Arabistan'dan Merkez Bankası'na 5 milyar dolar
Abone ol
Suudi Arabistan Maliye Bakanlığı Sözcüsü, Riyad'ın Merkez Bankası'na 5 milyar dolar mevduat yatırmayı planladığını duyurdu. Sözcü, müzakerelerin son aşamasına gelindiğini söyledi. Türkiye tarafı da anlaşmayı doğruladı.

Reuters ajansına konuşan Suudi Arabistan Maliye Bakanlığı Sözcüsü, "Suudi Arabistan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'na (TCMB) 5 milyar dolar mevduat yatırmak için müzakerelerin son aşamasında" dedi.

Bloomberg'in haberine göre ise Hazine ve Maliye Bakanlığı, Suudi Arabistan'ın Merkez Bankası bünyesinde 5 milyar dolarlık mevduat hesabı açması konusunda nihai aşamaya gelindiğini doğruladı.

Merkez Bankası'nda daha önce Azerbaycan Devlet Fonu 1 milyar euroluk mevduat hesabı açmış ve bu hesabı Ağustos 2023 tarihine kadar 1 yıl uzatmıştı. Türkiye, ocak ayında da BAE ile 4,9 milyar dolarlık swap anlaşması imzalamıştı. BAE ayrıca 10 milyar dolarlık yatırım planını açıklamıştı.

Suudi Arabistan, ekonomik zorluk yaşayan ülkelerin merkez bankalarıyla zaman zaman bu tür anlaşmalar yapıyor. Suudiler, mart ayında da Mısır'ın merkez bankasına 5 milyar dolarlık mevduat desteği sağlamıştı.

KAŞIKÇI RESTLEŞMESİNDEN, EL SIKIŞMAYA GİDEN BİR SÜREÇ

Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki gerginlik, Suudi kraliyet ailesini eleştiren gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın ülkesinin İstanbul Başkonsolosluğu'nda vahşice öldürülmesinden sonra had safhaya çıkmıştı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, cinayetten isim vermeden Suudi Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman'ı sorumlu tutmuştu.


Ancak Türkiye'de ekonomik krizin derinleştiği bir dönemde ilişkilerde yumuşama başladı. Nisan 2022'de, Türkiye'de görülen 26 sanıklı Kaşıkçı davasının dosyası Adalet Bakanlığı'nın olumlu görüş bildirmesi üzerine Riyad'a devredildi. Ardından karşılıklı ziyaretler yapılırken, ekonomik anlaşmalar imzalandı. (DIŞ HABERLER)


Kılıçdaroğlu: Hani ayakkabı numaralarına kadar biliyordunuz, aramızda geziyorlarÖnceki Haber

Kılıçdaroğlu: Hani ayakkabı numaralarına...

Büyükada davasında hak savunucularına verilen cezalar bozulduSonraki Haber

Büyükada davasında hak savunucularına ve...

Yorum Yazın

Tiktok takipçi hilesi

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar