Şartlar nedir?

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Şartlar nedir?
Abone ol
düşük faizli kredi kampanyası hazırlıkları başladı. Buna göre ilk evini alacaklara 120 vadeyle yüzde 1,20'lik faiz oranıyla kredi verilmesi gündeme getirildi.

Hükümet, konut fiyatlarının yüksek olduğu İstanbul gibi şehirler başta olmak üzere ilk konuta erişimi artırmak için harekete geçti.
 

Sabah'tan Hazal Ateş'in haberine göre ilk evini alana kamu bankaları aracılığıyla düşük faizli kredi desteğinin ekim ayında Meclis'in açılmasıyla birlikte hayata geçmesi bekleniyor.

Hedef kitlesi dar ve orta gelir grubu aileler olan yeni kredi kampanyasıyla kira öder gibi ev sahibi olma imkânı sağlanacak. Yeni sosyal konut projeleri geliştirilerek dar gelirlilere konuta erişim imkânı artırılacak.

Kamunun uygun koşullarda sağladığı konut kredileri ilk kez konut edinimini destekleyecek, dar ve orta gelirliler için belirli standartlarda ve uygun fiyat aralığında olacak şekilde yeni başlayan projelere tesis edilecek.

Dar gelirlilerin ilk konutları için planlanan yüzde 1,2 faiz ve 180 ay vade seçeneği, mevcut tabloya göre faiz yükünü yüzde 70 azaltacak.
 

Bankalar şu an konut kredisinde aylık ortalama yüzde 3,23 faiz uyguluyor. Bu orana göre 180 ay vadeli 2 milyon TL kredi çekildiğinde aylık ödeme 64 bin 812 lira, toplam ödemesi ise 11 milyon 666 bin lira oluyor. Mevcut durumda 9 milyon 666 bin lira faiz yükü doğuyor.
 

Eğer aynı vadede faiz yüzde 1,2'ye çekilirse, 2 milyon liranın aylık ödemesi 27 bin 174 liraya, toplam ödemesi 4 milyon 891 bin liraya, faiz yükü ise 2 milyon 891 bin liraya geriliyor.  DUVAR

Anahtar Kelimeler:
Merkez Bankası'ndan yeni TL kararlarıÖnceki Haber

Merkez Bankası'ndan yeni TL kararları

Ağustos ayında açlık sınırı 12 bin 34 TL, yoksulluk sınırı 41 bin 626 TL olduSonraki Haber

Ağustos ayında açlık sınırı 12 bin 34 TL...

Yorum Yazın

Tiktok takipçi hilesi

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar