Sadr'dan Koordinasyon Çerçevesi'ne: Erbil'e atılan füzeleri unutmadık

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Sadr'dan Koordinasyon Çerçevesi'ne: Erbil'e atılan füzeleri unutmadık
Abone ol
Mukteda es-Sadr’ın bakanı olarak adlandırılan Salih Muhammed el-Iraki, bazı siyasilerin Sadr yanlılarının mevcut gösterilerini "iradenin dayatılması" olarak nitelediklerini, ancak Ulusal Kurtuluş Koalisyonu'nun ilanından sonra "Erbil ve Anbar'a füzeler atıldığını unutmadıklarını" söyledi.

Sadr'ın bakanı olarak bilinen Salih Muhammed el-Iraki sosyal medya üzerinden yayınladığı bir mesajında Koordinasyon Çerçevesi’nin seçim sonuçları açıklandıktan sonra gerçekleştirdikleri grevlerin büyük yenilgiyle sonuçlandığını öne sürdü.

Seçim sonrası Sadr Hareketi, Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) ve Sunni Egemenlik İttifakı ile hükümet kurmak için kurulan Ulusal Kurtuluş Koalisyonu'nun ilanından sonra  Erbil ve Anbar’a düzenlenen füzeli saldırıyı hatırlattı.  Iraki, bazı siyasi çevrelerin Sadr yanlılarının gösterilerini "iradenin dayatılması" olarak nitelendirmesini reddetti.

Salih Mihemed Iraki “Ulusal Kurtuluş Koalisyonu'nun ilanından sonra Erbil ve Anbar'a füzeler atıldığını unuttunuz mu? Zorla ve tehditle iradenin dayatılmasına esas teşkil eden ses kayıtlarını unutmak mümkün değil. Hastanelerin, santrallerin ve sandıkların yakılması unutulmamalı” dedi.

Iraki, “Çok fazla insanınız yok ve halkınıza karşı savaşıyorsunuz ve yolsuzluklarınız asla devam etmeyecek" ifadelerini kullandı.

Sadr Hareketi yandaşları 30 Temmuz 2022'den bu yana Parlamentonun feshedilmesi, anayasa değişiklikleri ve erken seçim talebiyle grevde. Bu arada, Sadr hareketi dışındaki büyük Şii siyasi partilerin çoğunu içeren Şii Koordinasyon Çerçevesi destekçileri Cuma gününden bu yana Yeşil Bölge yakınlarında süresiz oturuma başlamıştı.


VALİ DE YANAR MÜFTÜ DE Abdurrahman Aşkan / YazdıÖnceki Haber

VALİ DE YANAR MÜFTÜ DE Abdurrahman Aşka...

Başkan Büyüksu’yun mutlu günüSonraki Haber

Başkan Büyüksu’yun mutlu günü

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar