Putin-Erdoğan zirvesinin ardından ortak bildiri yayınlandı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Putin-Erdoğan zirvesinin ardından ortak bildiri yayınlandı
Abone ol
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin'in 4 saat süren görüşmesinin ardından ortak bildiri yayınlandı. Bildiride 'ortak mücadele' vurgusu öne çıktı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya'nın Soçi kentinde bir araya geldi. Basına kapalı gerçekleşen görüşme, 4 saat sürdü. Basın toplantısı gerçekleştirilmeyeceği daha önce bildirilen görüşmenin ardından ortak bildiri yayınlandı.

Bildiride, "Liderler, Suriye'de tüm terör örgütlerine karşı mücadelede dayanışma ve eş güdüm içinde hareket etme kararlılıklarını teyit etmişlerdir" ifadeleri yer aldı.

Ortak bildiride, Erdoğan ve Putin'in Ukrayna'dan tahıl ve gıdanın taşınmasına yönelik İstanbul anlaşmasının imzalanmasında iki ülke arasındaki yapıcı ilişkilerin rol oynadığını teyit ettiği belirtildi. 

Bildiride şu ifadelere yer verildi:

İLİŞKİLER BÖLGESEL VE KÜRESEL SINAMALARA KARŞIN İLERLETİLMELİ: İki lider, Türkiye-Rusya ilişkilerinin, mevcut bölgesel ve küresel tüm sınamalara rağmen, karşılıklı saygı ve mütekabil çıkarların tanınması temelinde ve uluslararası yükümlülüklerle uyumlu olarak ilerletilmesi yönündeki ortak iradelerini teyit etmişlerdir.

BEKLENTİLER MÜTEKABİLİYET ÇERÇEVESİNDE KARŞILANACAK: Bu anlayış çerçevesinde Türkiye-Rusya ikili ilişkilerinin gündeminde yer alan konular üzerinde kapsamlı istişarelerde bulunan liderler; iki ülke arasındaki ticaret hacminin tespit edilen hedefler doğrultusunda ve dengeli bir temelde artırılması; ekonomi ve enerji alanlarında iki ülkenin birbirlerinden beklentilerinin mütekabiliyet çerçevesinde karşılanması; ulaştırma, ticaret, tarım, sanayi, finans, turizm ve inşaat gibi sektörlerde uzun süredir iki ülke gündeminde bulunan konularda işbirliğinin güçlendirilmesi yönünde somut adımlar atılması üzerinde mutabık kalmışlardır. 

 İSTANBUL MUTABAKATI TAM OLARAK UYGULANMALI: Bölgesel konular bağlamında, liderler, Türkiye ile Rusya arasında var olan samimi, açık sözlü ve güvene dayalı ilişkilerin bölgesel ve uluslararası istikrarın tesisi açısından taşıdığı kilit öneme işaret etmişledir. İki lider bu çerçevede, Ukrayna limanlarından tahıl ve gıda ürünlerinin emniyetli taşınmasına yönelik İstanbul mutabakatına varılmasında iki ülke arasındaki yapıcı ilişkilerin rol oynadığını teyit etmişlerdir. İki lider, Rusya’nın tahıl, gübre ve gübre üretimi için gerekli hammaddenin kesintisiz ihracı dahil, İstanbul mutabakatının lafzı ve ruhuna uygun şekilde tam olarak uygulanması lazım geldiğinin altını çizmişlerdir.

SURİYE'DE TERÖR ÖRGÜTLERİNE KARŞI DAYANIŞMA İÇİNDE HAREKET EDİLECEK: 

Suriye’deki son gelişmeler üzerinde durulan görüşmede liderler, ülkede kalıcı çözüme ulaşılması için siyasi sürecin ilerletilmesine atfettikleri önemin altını çizmişlerdir. Liderler, Suriye’nin siyasi birliğinin ve toprak bütünlüğünün korunmasına atfettikleri öneme işaretle, Suriye’de tüm terör örgütlerine karşı mücadelede dayanışma ve eşgüdüm içinde hareket etme kararlılıklarını teyit etmişlerdir. 

LİDERLER, LİBYA'DAKİ SİYASİ SÜRECE DESTEKLERİNİ YİNELEDİ: İki lider, Libya’nın egemenliğine, toprak bütünlüğüne ve ulusal birliğine olan güçlü bağlılıklarını vurgulamışlardır. Libyalılar arasında mümkün olan en geniş mutabakat temelinde serbest, adil ve muteber seçimlerin düzenlenmesinin önemini vurgulamış ve BM himayesinde yürütülen Libya liderliğindeki ve Libya sahipliğindeki siyasi sürece desteklerini yinelemişlerdir. 

KONSEY TOPLANTISI TÜRKİYE'DE YAPILACAK: Liderler, Türkiye-Rusya Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin müteakip toplantısının Türkiye’de gerçekleştirilmesi üzerinde mutabık kalmışlardır. 


HDP'li Gergerlioğlu'ndan oğlunu engelleyen Ümit Özdağ'a: Öylesine ırkçısın ki babadan dolayı oğlu yargılıyorsun!Önceki Haber

HDP'li Gergerlioğlu'ndan oğlunu engelley...

Furkan Vakfı üyelerine polis şiddetiSonraki Haber

Furkan Vakfı üyelerine polis şiddeti

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar