NASA’da görevli Hakkari'de halkla buluşacak!

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
NASA’da görevli Hakkari'de halkla buluşacak!
Abone ol
Hakkari 26- 28 Kasım tarihleri arasında çok önemli bir buluşmaya ev sahipliği yapacak.

Herkari Bilim Sanat Edebiyat Derneği, Hakkari Valiliği, Çukurca Belediyesi ve İş İnsanı Sabri Özel işbirliği  Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesinde (NASA) çalışan Türk bilim insanı Astrofizikçi Dr. Umut Yıldız'ı Hakkarili halk ile buluşturacak. 

'Derin Uzayda Bilim Buluşmaları' etkinliği kapsamında 26 kasımda Halk Eğitim Merkezinde saat 18.00'da düzenlenecek olan söyleşiye katılacak olan Dr. Umut Yıldız, 28 Kasıma kadar kalacağı Hakkari'de öğrencilerle ile bir araya gelecek. 

Herkari Bilim Sanat ve Edebiyat Derneği Başkanı Doç. Dr. Ayşegül Ayyıldız, " NASA'da çalışan Astrofizikçi Dr. Umut Yıldız'ı Hakkari'ye davet ettik, çünkü hocanın Hakkari'de bilim turizmi potansiyelini artırma hayali var tıpkı bizim gibi.  Hocanın danışmanlığı ile farklı kurumlarla ve iş adamları işbirliği ile kurmak istediğimiz bilim ve teknoloji merkezi var. Bunun yanı sıra uzay evi, gözlemevi için de girişimler bulunacağız" dedi. 

Ayyıldız, Dr. Umut Yıldız'ın Herkari Bilim Sanat ve Edebiyat Derneği işbirliği ile Hakkari'ye bilim merkezi, uzay gözlem evi kurmak istediğini sözlerine ekledi.  Dernek Başkan Yardımcısı Abdurrahman Asil ise program hazırlıklarının devam ettiğini, dünyada uzay üzerine yapılan birçok çalışma varken Hakkari'de de yapılması mümkün, her zaman söylediğimiz gibi Hakkâri'yi bilim yuvası haline getirebiliriz diye konuştu. 

Dr. Umut Yıldız kimdir? Dr. Yıldız, NASA’ya ait Jet Propulsion Laboratory (JPL)’de derin uzay iletişimi ve astrofizik alanlarında araştırmacı olarak çalışmaktadır.

Ankara Üniversitesi, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nde lisansını, Hollanda’da Groningen Üniversitesi’nde yüksek lisansını ve Leiden Üniversitesi Gözlemevi’nde de Molekül Astrofiziği alanında doktorasını tamamladı.

Herschel Uzay Teleskobunu kullanarak yıldız oluşum bölgelerinde su ve oksijen moleküllerinin keşfini yapan takımda yer aldı. Çalışma konuları arasında derin uzay iletişimi, yıldız oluşumu ve büyük veri analizi ile bilgi madenciliği gelir. 

Kaynak: İl Sesi Gazetesi

Anahtar Kelimeler:
Muhtar Taşçı kanser tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybettiÖnceki Haber

Muhtar Taşçı kanser tedavisi gördüğü has...

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay'dan asgari ücret değerlendirmesiSonraki Haber

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay'dan asgari...

Yorum Yazın

Tiktok takipçi hilesi

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar