Merkez Bankası'ndan BOTAŞ'a rekor seviyede döviz satıldı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Merkez Bankası'ndan BOTAŞ'a rekor seviyede döviz satıldı
Abone ol
TCMB'nin verilerine göre, 2021'in Ocak ayında 6 yılın ardından ilk kez BOTAŞ'a döviz satışı yapılmamıştı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Kasım ayında BOTAŞ'a 2,2 milyar dolarlık dövizle rekor satışını gerçekleştirdi. TCMB, 2021 yılında BOTAŞ'a sadece Haziran ayında 269 milyon dolarlık ve Ekim'de 258 milyon dolarlık döviz satışı yapmıştı. Son zamanlarda ekonomistlerin, TCMB'nin mevcut rezervinin -47 milyar dolar olduğunu iddia etmesi epey ses getirmişti.

Bloomberg HT'de yer alan habere göre; Aralık 2014 tarihinden bu yana BOTAŞ'a döviz satışı yapan TCMB'nin, BOTAŞ'a 2015-2020 yılı arasında toplam döviz satışı ise 45 milyar doları bulmuştu. TCMB'nin verilerine göre, 2021'in Ocak ayında 6 yılın ardından ilk kez BOTAŞ'a döviz satışı yapılmamıştı.

AĞBAL 'BOTAŞ'A DÖVİZ SATIŞINI AZALTACAĞIZ' DEMİŞTİ

2020 yılında hızla azalan rezervleriyle gündeme gelen TCMB, Naci Ağbal'ın yönetime geçmesinin ardından rezervleri artırma stratejisine odaklanmıştı. Ağbal, Aralık ayında ilk kez kameraların karşısına geçtiği Para ve Kur Politikası metninin sunumunda bu sinyali vermişti. BOTAŞ'a döviz satışlarının azaltılacağı Ağbal'ın açıkladığı 2021 Para ve Kur Politikası metninde belirtilmişti.

Metinde, "Enerji ithalatçısı kamu iktisadi teşebbüslerinin döviz ihtiyacının gerekli görülen kısmı Hazine ve Maliye Bakanlığı ile TCMB tarafından piyasa koşullarına göre doğrudan karşılanabilecektir. Bu kapsamda piyasa şartları elverdiği sürece döviz satım tutarı kademeli olarak azaltılabilecektir" ifadeleri yer almıştı.


Irak'ta patlama: Ölü ve yaralılar varÖnceki Haber

Irak'ta patlama: Ölü ve yaralılar var

Hukukçu ve sanatçılar Aysel Tuğluk için çağrı yaptı: Derhal serbest bırakılmalıSonraki Haber

Hukukçu ve sanatçılar Aysel Tuğluk için...

Yorum Yazın

Tiktok takipçi hilesi

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar