Kürtçe dersleri tercih eden öğrencilere tablet ve kitap hediye edilecek

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Kürtçe dersleri tercih eden öğrencilere tablet ve kitap hediye edilecek
Abone ol
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Kürtçe seçmeli dersleri tercih eden 500 öğrenciye tablet vermeyi planlıyor. Pirtûka Kurdî de toplanacak 50 bin kitabı Kürtçe sınıflara ulaştırmak istiyor.

2023-2024 eğitim ve öğretim yılında okutulacak seçmeli derslerin tercih süreci 10 Şubat tarihine kadar devam edecek. Yaşayan Diller ve Lehçeler (5, 6, 7 ve 8. sınıflar) kapsamında, Kürtçe’nin Kurmancî ve Zazakî lehçeleri de seçmeli dersler arasında yer alıyor.

Bu kapsamda bu yıl da başlatılan kampanyalar bütün hızıyla devam ediyor. Pirtûka Kurdî, Kurmanci ve Zazakî derslerini tercih eden çocuklar için kitap toplama kampanyası başlattı. Hedef 50 bin Kürtçe kitap toplayıp sınıflara ulaştırmak.

Rûdaw’a konuşan Pirtûka Kurdî yöneticisi Sabih Yoldaş, “Pirtûka Kurdî olarak Kürt halkına çağrımız bu kampanyamıza destek vermeleridir. Kitapları çocuklara ulaştıralım” dedi.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DSTO) da bu dersi seçen öğrenciler için bir kampanya başlattı. DSTO geçen yıl 130 öğrenciye tablet dağıtmıştı. Bu yıl ise hedef çocuklara en az 500 tablet hediye edilmesi.

DSTO Eğitim Bilim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Korkmaz, “Bu yıl DTSO Meclisi öğrencilere 200 kadar tablet verecek iş insanları arkadaşlarımızdan da 300 tablet bekliyoruz. Çevremizde iş insanlarımız, arkadaşlarımız ve meslektaşlarımız tablet hediye etme sözü verdi. Bu sayıyı ne kadar artırabilirsek, Kürtçe ders tercihini teşvik etmek için o kadar iyi olacaktır" diye belirtti. 

Resmi rakamlara göre geçen yıl 20 bin öğrenci Kurmanci ve Zazakî dersleri seçmişti. Seçmeli ders kampanyalarını yürüten çevreler, bu yıl bu sayının geçen yıla göre daha yüksek olmasını bekliyor.


Durankaya Beldesinde içme ve tarımsal su çalışmasıÖnceki Haber

Durankaya Beldesinde içme ve tarımsal su...

İsveç, Türkiye'den 'Kürt tilkisini' istiyorSonraki Haber

İsveç, Türkiye'den 'Kürt tilkisini' isti...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar