Kraliçe 2. Elizabeth’in o ünlü elbisenin kumaşını Kürt usta hazırladı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Kraliçe 2. Elizabeth’in o ünlü elbisenin kumaşını Kürt usta hazırladı
Abone ol
1952'de İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in taç giyme töreninde giydiği elbisenin kumaşını, Şam’da yaşayan İbrahim Kasım isimli Kürt dokuma ustası hazırladı. Bu saten elbise, İngiliz Moda tasarımcısı Norman Hartnell tarafından tasarlandı.

8 Eylül günü 96 yaşında hayatını kaybeden İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, 70 yıl tahtta kaldı. Kraliçe’nin yaşamı kadar kıyafetleri ve kumaş tercihleri de oldukça dikkat çekiciydi.

1947 yılında Prens Philip ile evlenirken giydiği gelinliğin ipek kumaşı dönemin şartları itibariyle Çin’den getirilmişti. Dönemin en ünlü Couture tasarımcılarından Norman Hartnell tarafından tasarlanan ve 350 kadın tarafından 7 haftadan daha uzun sürede hazırlanan gelinlik çok konuşulmuştu.

Kürt usta hazırladı

Prenses Elizabeth’in en az gelinliği kadar dikkat çeken bir diğer elbise ise 1952 yılında onu prenseslikten kraliçeliğe taşıyan taç giyme töreninde giydiği elbiseydi.

Televizyonda yayınlanan ilk taç giyme töreni olan bu törende giydiği elbise de oldukça dikkat çekiciydi.

Gelinliği gibi Norman Hartnell tarafından tasarlanan bu kıyafetin üzerinde, İngiliz Milletler Topluluğu’nda yer alan ülkelere ait çiçek motifleri işlenmişti.

Metalik işleme, inci, payet ve kristaller ile süslenen bu kıyafetin kumaşını ise, o dönem Suriye’nin başkenti Şam’da yaşayan İbrahim Kasım adlı usta tarafından özenle hazırlanmıştı.

75 yıl önce Kraliyet ailesi, Londra'daki Suriye Büyükelçisinden Elizabeth için Şam’da üretilen ve adına “Brokar” denen kumaşı yapmasını istedi.

Üzerinde Aşık ve Maşuk kuşları ile 12 ayar altınla işlenmiş ve ipekle desteklenmiş kumaştan Kraliçe Elizabehth için 200 metre ayrıca özel hazırlanmış.

Tarihi 3 bin yıla kadar dayanan ve Kürt ustalar tarafından yaygınca hazırlanan bu kumaş, dönemin Suriye Devlet Başkanı Şukri Kuvvetli tarafından Londra’ya gönderilmiş.

Norman Hartnell tarafından dikilen elbiseye metalik işleme, inci, payet ve kristaller eklenmiş.

Kürt Eyyübi ailesinden olan İbrahim Kasım, Şam’da Kürt Mahallesi olarak bilinen mahallede dönemin en ünlü kumaş ustalarından biri olarak biliniyor.


Başkan Neçirvan Barzani, Joe Biden ile bir araya geldiÖnceki Haber

Başkan Neçirvan Barzani, Joe Biden ile b...

Covid-19, kuş ve domuz gribi virüslerini tespit eden maske geliştirildiSonraki Haber

Covid-19, kuş ve domuz gribi virüslerini...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar