Kıymanın fiyatı 300 lirayı geçti: Üç ayda yüzde 50'den fazla zam

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Kıymanın fiyatı 300 lirayı geçti: Üç ayda yüzde 50'den fazla zam
Abone ol
Neredeyse aydan aya fiyatı zamlanan kıymaya üç ayda yüzde 50’den fazla zam geldi. Üç ay önce kilosu 180 lira olan kıymanın fiyatı ramazan öncesi 300 lirayı geçti.

Kıymanın kilogram fiyatı 300 lirayı aşarken, yılbaşından beri yapılan zamlar yüzde 50’yi aştı.

Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği (ETBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Dr. Ahmet Yücesan “Piyasada kırmızı ete gelen zammın ne yaklaşan Ramazan ile ne şap hastalığıyla ne de daha önce gündeme geldiği gibi depremle hiçbir alakası yok. Bu tamamen kendi ekonomik seyri içerisinde devam eden bir olgudur. Son 3 ayda, yani yılbaşından bugüne yüzde 50 civarında bir anormal zam gelmiş oldu” dedi.

RELATED VİDEO
Play Video
Türkiye Kasaplar, Besiciler Et ve Et Ürünleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu Bölge Başkanvekili Veysel Günal, zamların bir buçuk aydır otomatiğe bağlandığını belirterek “Sosyal medyadan kesmeyin 130, 140, 150 olacak diye spekülasyon yapıldı. Araya depremin de girmesiyle karkas et 180 lira oldu. Sanki altın borsası gibi her hafta 10-20 lira zamlandı. Eskiden Ramazan ve Kurban bayramlarında gelirdi bu zam. Depremde 8 bine yakın hayvan öldü. Ramazan’ın gelmesiyle beraber fırsatçılar etin üstünden devamlı oyunlar oynadı. Orada depremde binlerce canımız gitti. Birkaç tanesi mal için ortalıkta spekülasyon yaptı” açıklamasını yaptı.

Yem maliyetlerinin her geçen gün arttığına değinen CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in Bor’un Obruk köyünde ziyaret ettiği besici Yusuf Karakuş “Yemler yüksek 380-400 lira oldu alamıyoruz, gücümüz yetmiyor. Para kazanmıyoruz. Bağ-Kur’um yok yatıramadım, emekli de olamadım. Bırakacağız böyle olursa” diyerek sıkıntılarını dile getirdi. Gürer de “Yem fiyatı artıyor hayvan fiyatı aynı oranda artmıyor. Böyle giderse küçükbaş ve büyükbaş hayvancılıkta sorunlar devam ederse, ülkenin et ve süt sorunu artar” ifadelerini kullandı. 


Hatay'da üç asker, 'insan öldürme' suçlamasıyla tutuklandıÖnceki Haber

Hatay'da üç asker, 'insan öldürme' suçla...

İstanbul’da Newroz kutlamaları yapıldıSonraki Haber

İstanbul’da Newroz kutlamaları yapıldı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar