Kadıköy'de Nagihan Akarsel eylemi: En az 30 gözaltı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Kadıköy'de Nagihan Akarsel eylemi: En az 30 gözaltı
Abone ol
Süleymaniye kentinde öldürülen Jineoloji Araştırma Merkezi üyesi Nagihan Akarsel için Kadıköy’de protesto düzenlendi. Bir araya gelen en az 30 kadın gözaltına alındı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Kadın Meclisi ve Tevgera Jinen Azad (TJA), Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin Süleymaniye kentinde Gazeteci ve Jineoloji Editörü Nagihan Akarsel’in katledilmesini Kadıköy’de bulunan Süreyya Operası önünde protesto etti. Protesto eylemi başladığı anda polis herhangi bir uyarı yapmadan kadınları kalkanlarla çembere aldı. Polis, daha sonra gazetecileri de alandan zorla çıkardı. Gazetecilerin alandan çıkarılması ardandan kadınlar darp edilerek gözaltına alınmaya başlandı.

Darp edilen kadınlar “Jin Jiyan Azadi” sloganı ile polis müdahalesine tepki gösterdi. Protesto eylemi düzenlemek isteyen yaklaşık 30 kadın gözaltına alındı. Polisler, kadınların gözaltına alınması esnasında haber takibi yapan kadın gazetecilere de küfretti.

Protesto eylemi düzenlemek üzere operanın önünde gelen HDP Gençlik Meclisi üyeleri gözaltı işlemine tepki göstererek, Kadıköy sokaklarında yürüyüş düzenledi. Yürüyüşte, “Nagihan Akarsel ölümsüzdür” sloganı yanı sıra İran’da süren halk başkaldırısına dair de sloganlar atıldı. Gençler, sık sık “Biji Berxwedana Rojhilat” sloganı attı. (MA)


Buldan'dan muhalefete: İktidarın savaş politikalarına sessiz kalmayınÖnceki Haber

Buldan'dan muhalefete: İktidarın savaş p...

Sansür Yasası'nın ilk iki maddesi kabul edildiSonraki Haber

Sansür Yasası'nın ilk iki maddesi kabul...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar