İsveç, Türkiye'den 'Kürt tilkisini' istiyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
İsveç, Türkiye'den 'Kürt tilkisini' istiyor
Abone ol
İsveç'te son dönemde artan çete şiddetinin bağlantıları Türkiye'ye uzandı. İddiaya göre, savaşan çetelerden birinin 'Kürt tilkisi' lakaplı lideri Türkiye'de yaşıyor. Marmaris'te geçen sene 'şans eseri' yakalanan Miran Othman, İsveç'e iade edilmedi.

- İsveç'te son günlerde uyuşturucu çeteleri arasındaki şiddet olaylarında dikkat çekici bir artış yaşanıyor. İsveç medyası ise silahlı ve bombalı saldırıların arkasında, Türkiye'de yaşadığı iddia edilen, 'Kürt tilkisi' lakaplı 36 yaşındaki uyuşturucu kaçakçısı Miran Othman'ın bulunduğunu yazdı. NATO üyeliğine onay vermek için İsveç'ten bir dizi ismin iadesini talep eden Ankara'nın, Türkiye vatandaşlığını sonradan aldığı belirtilen Uppsala bağlantılı, Iraklı uyuşturucu kaçakçısını iade etmediği de öne sürüldü.

RELATED VİDEO
'KÜRT TİLKİSİ SUNDSVALL PİYASASINI İSTİYOR'

İsveç devlet televizyonu SVT'nin haberine göre İsveç polisi, son günlerde başkent Stockholm, Uppsala ve Husby'de peş peşe meydana gelen silahlı ve bombalı saldırılardan 'Kürt tilkisi'ni sorumlu tutuyor. Buna göre, şiddet eylemlerinin artmasının sebebi, Sundsvall kentinde 'Kürt tilkisi' ile yine İsveç dışında yaşayan 24 yaşındaki bir diğer uyuşturucu çetesi lideri arasındaki piyasayı bölüşememe kavgası.

SVT'ye konuşan polis kaynakları, 'Kürt tilkisi'nin İsveç'te uyuşturucu piyasasının önemli bir kısmını kontrol ettiğini, Sundsvall'da da piyasayı 24 yaşındaki çete liderinin elinden almak istediğini anlattı. Son dönemdeki saldırılarda da, 24 yaşındaki kişinin yakın çevresinin ve akrabalarının hedef alındığı, karşılıklı intikam eylemleri düzenlendiği belirtildi.

NEDEN 'KÜRT TİLKİSİ'?

Şüpheli, Avrupa'da suç örgütü liderlerinin haberleşmek için kullandığı ortaya çıkınca 2020 yılında kapatılan Encrochat uygulamasında kendine 'Kürt tilkisi' dediği için bu lakapla anılıyor. 'Kürt tilkisi'nin ayı zamanda, Encrochat'ın kapatıldığı 2020 yazında İsveç'ten firar ettiği belirtiliyor.

isvec2.png

GEÇEN YIL TÜRKİYE'DE YAKALANDI AMA...

İsveç basını, şüphelinin ülkede uyuşturucu kaçakçılığı ve cinayete teşebbüs suçlamalarından arandığını, 2022'de Türkiye'de yakalandığını ama serbest bırakıldığını yazdı. Expressen gazetesi, Nisan 2022'de Marmaris'te döviz ve TL dolu çantayı unutunca polise gitmek zorunda kalan ve hakkında kırmızı bülten bulunduğu anlaşılınca yakalanan kişinin, 'Kürt tilkisi' olduğunu yazmıştı. Haberde, Türkiye'de çekilmiş görüntüler de yayımlanmıştı.

marmaris.jpg

MARMARİS'TEKİ VİLLADA SAHTE KİMLİK VE SİLAH BULUNMUŞTU

Bu tarihte, Marmaris'teki bir bankın üzerinde TL ve dövizle dolu bir çanta bulan belediye personeli Ali Eren'in durumu emniyet güçlerine bildirdiği açıklanmıştı. Polisler çantanın Irak uyruklu Miran Othman'a ait olduğunu belirleyerek kendisini polis karakoluna davet etmiş, şüpheli davranışları sebebiyle şahsı izlemeye almıştı. Yapılan incelemede, Othman'ın İsveç tarafından uyuşturucu ticareti suçu gerekçesiyle kırmızı bültenle arandığı belirlenmiş, Othman'ın ikamet ettiği villaya operasyon yapılmıştı. Adreste havalı tabanca ve iki adet ruhsatsız silah, çok sayıda fişek ve şarjör ile 'Rawa Majıd' ismine düzenlenmiş olan kimlik bulunmuştu. Othman tutuklanmıştı.

Ancak İsveç medyasına göre Othman serbest bırakıldı.

İSVEÇLİ SAVCI: TÜRKİYE İADE ETMEDİ, SERBEST BIRAKILDIĞINI BİLDİRMEDİ

İsveç'te Uluslararası ve Organize Suçla Mücadele Birimi'nde savcılık yapan Henrik Söderman, Aralık 2022'de Expressen gazetesine yaptığı açıklamada 'Kürt tilkisi' hakkında hâlâ uluslararası yakalama kararı olduğunu söylemişti. Söderman, "Türkiye'de yakalanmasından kısa süre sonra iadesini talep etmiştik ve bu hâlâ geçerli. Fakat Türkiye vatandaşı olduğu için iade edilmeyecek" demişti.

Söderman, 'Kürt tilkisi'nin serbest bırakılması konusunda Türk polisinin İsveçli yetkililere bilgi vermediğini de söylemişti. Şüpheli, İsveç'e iade edilmesi halinde 10 yıl hapis cezası alabilir.

'YATIRIM YAPIP VATANDAŞLIK ALDIM' DEMİŞTİ

SVT kanalı, söz konusu şüpheliye 'Flykten till Turkiet' (Türkiye'ye uçuş) isimli belgesel için görüşmüştü. 'Kürt tilkisi' bu söyleşide, "Ben bir Türk vatandaşıyım" demişti. "Nasıl vatandaş oldunuz?" sorusuna yanıtında, "Bu ülkeye yatırım yaparsanız vatandaş olabiliyorsunuz" ifadelerini kullanmıştı. "Bir apartman dairesi mi aldınız?" diye sorulduğunda ise "Ayrıntıya girmek istemiyorum ama genel olarak Türkiye'deki kuralları biliyorsunuz. Eğer ülkeye yatırım yaparsanız Türk vatandaşlığı alıyorsunuz. Bu sahte değil" demişti.

Expressen gazetesi bu tarihteki haberinde, "Türkiye İsveç'in NATO üyeliğini onaylamak için iadeler talep ediyor. Aynı zamanda, ciddi suçlarla itham edilen İsveçliler, iade edilme riskiyle karşılaşmadan, Türkiye'de özgürce yaşıyor. Söz gelimi, konuta milyonlar yatırarak, kendilerine vatandaşlık satın alıyorlar" ifadelerini kullanmıştı. (DIŞ HABERLER)


Kürtçe dersleri tercih eden öğrencilere tablet ve kitap hediye edilecekÖnceki Haber

Kürtçe dersleri tercih eden öğrencilere...

Demirtaş liderlere seslendi: 'Yakında hepinizle bir araya geleceğiz, ya içeride ya dışarıda!Sonraki Haber

Demirtaş liderlere seslendi: 'Yakında he...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar