İran'ın Kürt kentlerinde tansiyon yüksek: Mahabad ve Bukan'da halka ateş açıldı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
İran'ın Kürt kentlerinde tansiyon yüksek: Mahabad ve Bukan'da halka ateş açıldı
Abone ol
İran'ın Kürt kentlerinde Mahsa Amini eylemleriyle başlayan hükümet karşıtı gösteriler sürüyor. Kürt kentleri Mahabad ve Bukan'da kentlerinde polis eylemcilere ateşli silahlarla müdahale etti.

İran'ın Batı Azerbaycan eyaletinin başkenti, Kürt kenti Mahabad'da düzenlenen Mahsa Amini protestolarına emniyet güçleri ateşli silahlarla müdahale etti.

Sosyal medyaya yansıyan görüntülere göre, dün gece Mahabad kentinde meydana gelen olaylarda polis eylemcilere karşı silah ve patlayıcılar kullandı.

Kentte rejim aleyhine sloganlar atan göstericiler, bazı caddeleri tuğla ve taşlarla kapattı. İran güvenlik güçlerinin göstericilere ateşli silahlarla müdahale ettiği kentte, yer yer patlama sesleri duyuldu.

People of #Mahabad build barricades in the middle of the streets and are fighting with stones and sticks,while the IR is oppressing them with heavy weapons and helicopters!The world is watching and does not believe the false narratives of the Islamic Republic!
#MahsaAmini pic.twitter.com/bP6bF6RnCY

— Amin Pouria ممد پوری (@mamadporii) November 20, 2022

Devrim Muhafızlarına yakınlığıyla bilinen bazı medya kuruluşları ise emniyet güçlerinin Mahabad'da İran Kürdistan Komala Partisi üyelerine yönelik operasyon düzenlediğini öne sürdü.

Kente çok sayıda polisin sevk edildiği belirtilirken, eylemciler ve hükümet karşıtları sosyal medyadan yaptıkları paylaşımlarla "Mahabad halkına yardım" çağrılarında bulundu. Ülke dışında yaşayan kadın aktvisit Mesih Alinejad İran halkına yönelik yaptığı çağrıda, Mahabad kenti halkına sahip çıkmaları için 20.11.2022 tarihinde bütün kentlerde protesto gösterileri düzenlemelerini istedi.

Çıkan olaylarda can kaybı ya da yaralı olup olmadığına ilişkin ise resmi makamlar tarafından henüz bir açıklama yapılmadı.

KENTTE YOĞUN DEVRİM MUHAFIZLARI VARLIĞI OLDUĞU BELİRTİLİYOR

Londra merkezli Suudi Arabistan bağlantılı Iran International televizyonu ise sosyal medya hesabından kentte adeta bir sıkıyönetim ilan edildiğini ve sokaklarda çok sayıda askeri aracın devriye gezdiğini duyurdu.

The streets of Mahabad in western Iran are packed with military vehicles, so much so that it seems martial law has been declared, videos obtained by @IranIntl show. pic.twitter.com/sPRt5uUQ2l

— Iran International English (@IranIntl_En) November 20, 2022

HENGAW: BUKAN'DA DÖRT DEVRİM MUHAFIZI ÜYESİ ÖLDÜ

İran'ın Kürdistan eyaletindeki insan hakları ihlallerini kayıt altına alan Hengaw insan hakları örgütü ise Mahabad kentinin sokaklarının savaş alanını andırdığını belirterek helikopterlerin sürekli gezdiğini ve kentte çok sayıda çatışma sesinin duyulduğunu aktardı.

#BREAKING

All of Mahabad's districts were filled with a sense of war; there has been nonstop firing, helicopters flying over the city, and people being chased through alleys.

Sunday, November 20, 2022#JinaAmini#Kurdistan#IranRevolution2022pic.twitter.com/kfGMlpIqBz

— Hengaw Organization for Human Rights (@Hengaw_English) November 20, 2022

Mahabad'ın yanı sıra Kürtlerin çoğunlukta olduğu Bukan kentinde de sürekli helikopterlerin gezdiğini duyuran örgüt, Bukan'da halkın evlerine de ateş açıldığını ayrıca kentte dünkü çatışmalarda Devrim Muhafızları üyesi dört güvenlik görevlisinin öldürüldüğünü açıkladı.

In Bukan, repressive forces fired at houses.

Saturday night, November 19, 2022 #IranRevolution2022 #JinaAmini#Kurdistanpic.twitter.com/A5D6zjVFrr

— Hengaw Organization for Human Rights (@Hengaw_English) November 19, 2022

MAHABAD'DA DÖRT SİVİLİN ÖLDÜĞÜ AÇIKLANMIŞTI

Hengaw 19 Kasım'da yaptığı açıklamada daha önce son üç gün içinde Mahabad'da Mohammad Ahmadi Gagsh, Mehran Rahmani, Kamal Ahmadpour ve Azad Hasanpour adlarındaki sivillerin eylem ve cenazelere hükümet güçlerinin ateş açması sonucunda öldürüldüğünü açıklamıştı.

ÖLEN EYLEMCİ SAYISI 410'A ULAŞTI

İran'da resmi kaynaklardan olaylarda sivillerin ve güvenlik güçlerinin öldüğüne dair açıklamalar yapılsa da ölü sayısı hakkında net bilgi verilmiyor.

Norveç merkezli İran İnsan Hakları Aktivistleri Ajanası HRANA ise 19 Kasım'da yaptığı açıklamada, 17 Eylül'den beri yapılan rejim karşıtı gösterilerde 410 eylemcinin öldüğünü duyurdu.

Daily Statistics on Iran Protests#Iran#Mahsa_Amini#HumanRights#IranRevoIution#مهساامینی#کیان_پیرفلک pic.twitter.com/iv1YgE8DUl

— HRANA English (@HRANA_English) November 18, 2022

Örgüte göre eylemlerde 54 güvenlik gücü de ayrıca öldü. 140' üniversitede yapılan eylemlerde gözaltına alınan binlerce öğrenciden ise 524'ü tutuklandı. (DIŞ HABERLER)

 


Hakkarigücü: 0 Fatih Karagümrük 0Önceki Haber

Hakkarigücü: 0 Fatih Karagümrük 0

Suriye devlet ajansı SANA: Türkiye'nin Haseke'deki saldırısında ölen Suriye askerleri varSonraki Haber

Suriye devlet ajansı SANA: Türkiye'nin H...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar