İran'da eylemciler geri adım atmıyor: Üç günlük grev çağrısı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
İran'da eylemciler geri adım atmıyor: Üç günlük grev çağrısı
Abone ol
İran'da eylemciler, çarşamba günü Tahran Üniversitesi'nde konuşacak Cumhurbaşkanı Reisi'yi protesto için pazartesiden itibaren üç gün süreyle grev çağrısı yaptı.

İran'da 22 yaşındaki Kürt kadın Mahsa Amini'nin 'ahlak polisi' tarafından gözaltına alınırken ölmesiyle başlayan protestolar üçüncü ayına girerken, Başsavcı Muhammad Cafer Muntazeri'nin ahlak polisinin devriyelerinin kaldırıldığına dair açıklaması eylemcilere geri adım attırmadı. Yetkililer üzerindeki baskıyı artırmak isteyen protestocular, bu hafta üç günlük ekonomik grev çağrısı yaptı.

Sosyal medyadan yapılan paylaşımlarda, eylemcilerin çarşamba günü başkent Tahran'daki Azadi (Özgürlük) Meydanı'na yürüyüş çağrısında bulunduğu görüldü. Aynı gün Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin de Öğrenci Günü nedeniyle öğrencilere seslenmesi planlanırken, ülkedeki gerilimin bir kez daha tırmanması bekleniyor.

Öte yandan, Başsavcı Muhammad Cafer Muntazeri'nin 'ahlak polisi'nin devriyelerine bir süredir son verildiği yönündeki açıklamasına, bu birimin bağlı olduğu İran İçişleri Bakanlığı'ndan henüz doğrulama gelmiş değil.

İran öğrenci ajansı ISNA'nın haberine göre, Muntazeri dün akşam katıldığı bir dini toplantıda bir katılımcının "ahlak polisinin niçin kapatılmakta olduğuna" dair sorusuyla karşılaştı. Muntazeri yanıtında, "ahlak polisinin kuruluşundan bu yana yargıyla herhangi bir ilgisinin bulunmadığını" ve "denetimini yapan kurum tarafından lağvedildiğini" söyledi. İranlı Başsavcı, yargının halk arasındaki davranışları izlemeye devam ettiğini belirtti.


Bu sözler dünya çapında "ahlak polisi lağvedildi" olarak algılanırken, devlet televizyonu El Alam da dünya medyasının açıklamayı "İslam Cumhuriyeti'nin geri adımı olarak yorumladığını" duyurdu. Birçokları da, Muntazeri'nin sözlerinin "ahlak polisinin doğrudan yargıya bağlı olmadığını" belirtmekten ibaret olduğu yorumunu yaptı. (DIŞ HABERLER)


CHP’li Çakırözer’den Basın Özgürlüğü raporu: ‘Arkadaş’ demek de ‘128 milyar’ demek de yasakÖnceki Haber

CHP’li Çakırözer’den Basın Özgürlüğü rap...

Hablemitoğlu suikastı dosyası yine karışacak: 'Levent Göktaş'ın ismini vermedim, ifademe zorla eklendi'Sonraki Haber

Hablemitoğlu suikastı dosyası yine karış...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar