HDP Yüksekova İlçe Örgütünden: Savaş karşıtı açıklama

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
HDP Yüksekova İlçe Örgütünden: Savaş karşıtı açıklama
Abone ol
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gever ilçe örgütü, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye ile Federe Kurdistan Bölgesi’ne yönelik saldırılarına ilişkin basın açıklaması düzenledi.

Açıklama öncesi HDP Gever ilçe örgütü binasının kapısı zırhlı araçlar ve Çevik Kuvvet polisleri tarafından kapatılırken, parti binasının bulunduğu ara sokaklar ise yüzlerce polis tarafından ablukaya alındı. Öte yandan çarşı merkezinde parti binasına doğru gelen yol ise trafik polisleri tarafından kapatıldı.

Burada açıklama yapmak isteyen Partililer ile görüşen polisler açıklamanın dışarıda yapılması halinde müdahalenin yapılacağı belirtildiği öğrenildi. Saatlerce yapılan müzakerenin ardından yüzlerce, DBP, HDP ve YSP’li yönetici, Barış Anneleri ve gençler, Parti binası balkonunda yapılan açıklamaya pencere balkonlardan destek verdi.

Burada yapılan açıklama polis araçlarında açılan siren sesleriyle bastırıldı. Parti binası çevresinde toplanan yüzlerce yurttaş ise polislerin tarafından dağıtıldı. Yaşanan müdahaleyi görüntüleyen gazeteciler polisler tarafından görüntü çekmeleri engellendi.

Siren sesleriyle bastırılan açıklamayı okuyan HDP Colemêrg yöneticisi Emin Ertuş, daha önce Afrin ve Kürt bölgelerine yönelik gerçekleştirilen işgal saldırılarının ve bölgelerinin İŞİD ve türevleri için yaşam alanlarına dönüştürüldüğünü belirterek, “Saldırılar, iktidarın iddia ettiği gibi sınır güvenliğini sağlamak için değildir. Aksine Türkiye’ye yönelik tehdit ve tehlikeleri arttırmaktır.

Türkiye’ye tehdit oluşturan Kürtler değil, Kürtlerin işgal edilen alanlarında palazlandırılan İŞİD ve türevleridir” dedi.  Açıklama sonrası yurttaşlar siren sesleriyle bastırılan sese rağmen sık sık, “Kobanê de düşene dövüşene bin selam”, “Biji berxwedana Kobane” ve “Savaşa hayır barış hemen şimdi” sloganları atıldı.

KAYNAK: MA


Kavurmalı Taziyelerimiz Abdurrahman Aşkan Yazdı...Önceki Haber

Kavurmalı Taziyelerimiz Abdurrahman Aşka...

Dünya Kupası'nda İran milli takımından protestoSonraki Haber

Dünya Kupası'nda İran milli takımından p...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar