HDP Colemêrg il örgütü: Başkan Karaman'ın Tutuklanmasına Tepki Gösterdi  

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
HDP Colemêrg il örgütü: Başkan Karaman'ın Tutuklanmasına Tepki Gösterdi  
Abone ol
Yerine kayyım atanan ve ikinci kez tutuklanan Colemêrg Belediyesi Eşbaşkanı Cihan Karaman’ın tutuklanmasına tepki gösteren HDP Colemêrg il örgütü, “Yüzlerce siyasetçimiz, binlerce çalışanımız tutuklansa da, halkımız mücadeleden vazgeçmeyecek, bayrağı zafere taşıyacaktır” dedi. 

Hakkari'de 15 Ekim 2019 tarihinde yapılan ev baskınıyla gözaltına alındıktan 2 gün sonra tutuklanan yerine kayyım atanan Colemêrg Belediyesi Eşbaşkanı Cihan Karaman hakkında dün, “Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” iddiasıyla açılan davanın eylemlerin mahiyeti göz önüne alındığında “Örgüt üyesi olmak” suçundan ceza verilmesi gerektiğine hükmetti.

Karaman’a 7 yıl hapis cezası veren mahkeme, artırıma giderek hapis cezasını 10 yıl 6 aya çıkardı. Mahkeme, Karaman hakkında tutuklama kararı da verdi. Karar üzerine duruşma salonundan alınan Karaman, tutuklanarak Van F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu’na gönderildi. Karaman’ın tutuklanmasının ilişkin Halkların Demokratik Partisi (HDP) Colemêrg İl örgütü, binaları önünde basın açıklaması düzenledi. Düzenlenen Açıklamaya HDP Colemêrg Milletvekili Sait Dede, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Colemêrg il örgütü, Barış Anneleri Meclisi ve HDP Colemêrg Gençlik Meclisi üyelerinin yanı sıra çok sayıda partili katılım sağladı. 

YARGI HALK İÇİN TEHDİT ARACI HALİNE DÖNÜŞTÜ
Açıklamada konuşan HDP Merkez ilçe Eşbaşkanı Sinem Seven, hukuk güvenliğinin yerini bugün yargının keyfi ve siyasi uygulamaları almış olduğunu belirterek, yargının yurttaşlar için bir güvence olması gerekirken toplumun her bir ferdi için tehdit haline geldiğini belirtti. Seven, “İktidarın ekonomik, sosyal, kültürel, iç ve dış politikalarını eleştiren, muhalefet hakkını kullanan hemen herkes hükümetin ve dolayısıyla yargının hedefi haline gelmiştir. Toplumun her bir ferdi, ya tanık olduğu haksızlıklara, hukuksuzluklara itiraz etmemesi ya da terörizm suçlaması, vatan hainliği veya cezaevi arasında bir tercih yapmaya zorlanmaktadır” dedi.


‘HALKIMIZ GEREKLİ CEVABI SANDIKTA VERECEKTİR’


Colemêrg halkının iradesi ile seçilip öz kaynaklarla şeffaf belediyeciliği  hayata geçirip ve Belediyeyi halk belediyesine kavuşturma çalışmalarında bulunduklarını belirten Seven, “Bundan rahatsız olan ırkçı iktidar ve yerel işbirlikçileri, demokratik değerlerden nasibini alamayanlar, halkın kazanımlarına yeniden saldırdılar. Bu saldırılar elbet bizi yolumuzdan alıkoyamayacaktır. Bugün yüzlerce siyasetçimiz binlerce çalışanımız tutuklansa da, bu halk mücadeleden vazgeçmeyecek, bayrağı zafere taşıyacaktır.
Kayyum atamalarıyla başlanılan anti-demokratik süreç, bir üst aşamaya taşınarak, parti kapatma davasının açılması ile zirve noktasına ulaşmıştır. Demokrasiye, evrensel ve insancıl hukuk değerlerine, halkın iradesine saygı duymayan AKP-MHP iktidarının bu antidemokratik  uygulamalarını unutmadan ve unutturmadan demokratik siyaset alanında  halkımızın partilerine her zaman olduğu gibi her koşulda sahip çıkıp sandıklarda gerekli cevabı vereceklerine inancımız tamdır” şeklinde konuştu. 

‘KARARI KINIYORUZ’
Açıklamada son olarak tutuklu Eşbaşkan Karaman’ın onurlu bir insan, adil bir yönetici, iyi bir emek savunucusu olduğunu ifade eden Seven, “Cihan Karaman halkın iradesinin Colemêrg’in temsilcisidir. Kendisine yapılan zorbalık halkın iradesine yapılmıştır. Kararı kınıyor, dik duruşunu selamlıyor, adaletin bir an önce yerini bulmasını bekliyoruz. Cihan Başkanın da ifadesi ile olanlara ‘Baş eğmedik, Baş eğmeyeceğiz’” şeklinde konuştu.


HDP’nin aday havuzunda kimler var?Önceki Haber

HDP’nin aday havuzunda kimler var?

Hakkari’de C.K Apple Store Mağazası açıldıSonraki Haber

Hakkari’de C.K Apple Store Mağazası açıl...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar