Hakkari'de oy verme işlemi başladı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Hakkari'de oy verme işlemi başladı
Abone ol
Hakkari Cumhurbaşkanı seçimi için ikinci turda sandık başında. Oy verme işlemi, Türkiye genelinde olduğu gibi Hakkari'de de saat 08.00 itibarıyla başladı. İki adaylı seçimde sandıklar 17.00'a kadar açık olacak.

64 milyon seçmen Türk siyasi tarihinde ilk kez yaşanacak olan Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci tur oylaması için sandık başında.

Oy verme işlemi, Türkiye genelinde bugün saat 08.00 itibarıyla başladı 17.00’ye kadar sürecek. Sandıklarda, toplam 60 milyon 769 bin 268 kişi oy kullanacak.

Hakkari'de 186 bin 155 seçmen 590 sandıkta oy kullanacak. Hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı seçmenler için 2 sandık oluşturuldu. Bir sandık da Hakkari Kapalı Cezaevinde kuruldu.

İl genelinde vatandaşlar sabah saatlerinden itibaren sandıklara gitmeye başladı.


Oy verme işlemleri, saat 17.00'de sona erecek. Ancak saat 17.00'ye geldiği halde, sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler, başkan tarafından sayıldıktan sonra sırayla oylarını kullanacak.

Seçmenler, üzerinde Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası bulunan, kimliği tereddütsüz ortaya koyan, resimli, resmi nitelikteki belgelerden biriyle oy kullanabilecek.

Seçmenin nerede oy kullanacağını gösteren seçmen bilgi kağıdının getirilmesi zorunlu olmayacak. Seçmen bilgi kağıdı kendisine ulaşmayanlar, nerede, hangi sandıkta oy kullanacağını Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) internet sitesinden öğrenebilecek.

Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasak olacak. Bu tür cihazlar, oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık kuruluna bırakılacak.

Seçmen, oy pusulasındaki cumhurbaşkanı adaylarından Recep Tayyip Erdoğan veya Kemal

Kılıçdaroğlu'nu tercih ettikten sonra oy pusulasını zarfa koyarak sandığa atacak.


Türkiye ikinci tur oylaması için sandık başındaÖnceki Haber

Türkiye ikinci tur oylaması için sandık...

Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri oy kullandı: Sandıklara sahip çıkalımSonraki Haber

Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri oy kullandı...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar