EYT'lilere kıdem tazminatınızı yakmayın uyarısı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
EYT'lilere kıdem tazminatınızı yakmayın uyarısı
Abone ol
Sosyal güvenlik uzmanları, EYT kapsamında emekli olacak çalışanlara, işten çıkışlarının 8 numaralı koda göre yapılıp yapılmadığını kontrol etmeleri uyarısında bulundu. Aksi halde kıdem tazminatınız yanabilir.

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) yasasının yürürlüğe girmesiyle birlikte, binlerce kişi emeklilik başvurusu yapmaya başladı. Yasa gereği, çalışırken emeklilik başvurusu yapılamayacağından bir günlüğüne de olsa işten çıkışın yapılması gerekiyor. Sosyal güvenlik uzmanları ise bu noktada, işten çıkış koduna dikkat edilmesi uyarısında bulunuyor.

İşverenler, EYT kapsamındakilerin işten çıkarma işlemlerinde normal emeklilik prosedürlerini izleyecek. Bu kapsamda, işten çıkarmada 8 numaralı kod kullanılacak. İşçinin işten ayrılış bildiriminin 8 koduyla yapılması ve aynı gün işçinin tahsis talebinde bulunması halinde ertesi gün yeniden sosyal güvenlik destek primine tabi bildirim yapılarak işçi aralıksız çalıştırılmaya devam edebilecek. İşçinin aylığı da talebi takip eden ayın başından başlatılabilecek.

RELATED VİDEO
50 KOD VAR

Emeklilik işlemini başlatacak çalışanların dikkat etmesi gereken kritik nokta ise, işten çıkışlarının kod 8'e göre yapılması. Sosyal Güvenlik Müşaviri Emin Yılmaz, bu konuya ilişkin Dünya gazetesine yaptığı açıklamada, 1'den 50'ye kodlar olduğunu belirterek, şu tavsiyede bulundu:

"8 Kod emeklilik nedeniyle çıkışı kapsıyor. Farklı bir kod ile de çıkış vermek emekliliğe engel değil ancak 8 Kod işverenle çalışan arasındaki kıdem tazminatı konusunda kanıt olur. Farklı bir kod ile çıkış verilirse kıdem tazminatı yanabilir. Bu da iş mahkemelerine yansır. Kod 8 ile çıkış yapıldığında emeklilik için ayrılmış olan EYT'lilerin tazminat hakkı da korunuyor. O yüzden Kod 8 ile çıkış yapmak tekrar işe girişi de kolaylaştıracağından çok önemli.
Kod 8 (Emeklilik, yaşlılık veya toptan ödeme nedeniyle) ile çıkış yapıldıktan sonra sigortalı çalışma hayatına devam edilecekse, tahsis talebini yani emeklilik müracaatını yaptıktan sonraki güne ya da daha ileri bir tarihe emekli olarak (SGDP) işe giriş bildirgesi verilebiliyor."

PRİM DESTEĞİ SAĞLANACAK

Öte yandan emekli olan EYT’liler, aynı işyerinde tekrar çalışmaya başlarsa sosyal güvenlik destek priminde 5 puanlık indirim yapılacak. Prim indirimi, işçinin brüt ücreti üzerinden uygulanacak. (EKONOMİ SERVİS


ABD: Genelkurmay Başkanı Milley Suriye’de sadece ABD askerleri ile görüştüÖnceki Haber

ABD: Genelkurmay Başkanı Milley Suriye’d...

CHP'nin YSK Temsilcisi: Sandık başında olmazsanız, kedi değil fil girerSonraki Haber

CHP'nin YSK Temsilcisi: Sandık başında o...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar