Erdoğan: Katar’ın güvenlik ve istikrarını kendi ülkemizinkinden ayrı tutmuyoruz

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Erdoğan: Katar’ın güvenlik ve istikrarını kendi ülkemizinkinden ayrı tutmuyoruz
Abone ol
Katar-Türk Birleşik Müşterek Kuvvet Komutanlığı’nı ziyaret eden Erdoğan burada yaptığı konuşmada 'Katar’ın güvenlik ve istikrarını kendi ülkemizinkinden ayrı tutmuyoruz' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar-Türk Birleşik Müşterek Kuvvet Komutanlığı’nı ziyaret etti.

Burada Türk askerlerine hitaben bir konuşma yapan Erdoğan, "Silahlı kuvvetlerimiz, ‘Ölürsem şehit, kalırsam gazi’ şiarıyla ülkemiz ve dünyanın dört bir yanında barışa, istikrara ve güvenliğe hizmet ediyor. Türkiye olarak Katar’la birlikte tüm Körfez bölgesinin huzur ve esenliğine büyük önem veriyoruz. Bu topraklarda asla gelirim, çatışma ve husumet görmek istemiyoruz" dedi.

'TÜRK EKONOMİSİNE YÖNELİK SPEKÜLATİF ATAKLARDA KATAR YANIMIZDA OLDU'

“Hangi kökene, mezhebe, meşrebe sahip olursa olsun Körfez halklarının tamamı bizim öz ve öz kardeşimizdir. Körfez ülkeleriyle iş birliğimizi bu anlayışla karşılıklı çıkar ve saygı temelinde ilerletmeye çalışıyoruz. Dini, tarihi, kültürel ve köklü beşeri bağlarımızın olduğu Katar’ın elbette milletimizin gönlünde farklı bir konumu vardır" diyen Erdoğan, "Katar, Türk ekonomisine yönelik spekülatif ataklarda da daima bizlerin yanında olmuş, ülkemize duyduğu güveni göstermiştir. Cumartesi günü Siirt ziyaretimizde açılışını yaptığımız Türkiye’nin ilk çinko izabe tesisi, iki ülke arasındaki ortaklığın sembollerinden birisidir. Temelini attığımız kurşun, gümüş ve sülfürik asit fabrikalarının da inşallah hizmete girmesiyle toplam 7 bin 500 kardeşimiz istihdam imkanına kavuşacaktır. Bu ortak girişim dışında, Katar’ın ülkemizde başta savunma sanayisi olmak üzere birçok alanda yatırımları bulunuyor. Türkiye’nin yatırım, istihdam, üretim ve ihracat eksenli büyümesine katkı sunan Katarlı kardeşlerimize biz de gereken desteği veriyoruz” dedi.

'KATAR’I KENDİ ÜLKEMİZDEN AYRI TUTMUYORUZ'

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Katar’ın güvenlik ve istikrarını kendi ülkemizinkinden ayrı tutmuyoruz. Dost, kara günde belli olur düsturuyla Katarlı kardeşlerimizin uğradığı haksızlıklar karşısında tepkimizi ortaya koymaktan çekinmedik. 2014 yılında kurduğumuz Yüksek Stratejik Komite ile ülkelerimiz arasındaki ilişkileri stratejik ortaklık seviyesine taşıdık. Bugün de toplantımızın 7’ncisini, aziz kardeşim Emir Şeyh Temim’in ev sahipliğinde hamdolsun başarıyla icra ettik. Savunmadan güvenliğe, ticaretten yatırımlara, sağlıktan eğitime uzanan çok geniş bir alanda yine önemli kararlar aldık. Ülkelerimiz arasındaki iş birliğini daha da ilerletecek toplam 15 anlaşma imzaladık. Aziz kardeşim Şeyh Temim’in de güçlü desteğiyle, önümüzdeki dönemde her alanda ilişkilerimizi derinleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

'KATARLI KARDEŞLERİMİZ SİZLERİN BURADA BULUNMASINDAN DUYDUĞU MEMNUNİYETİ DİLE GETİRDİ'

Türk ordusunun mazisiyle dünyanın en köklü ordusu olduğunu belirten Erdoğan "Bu ziyaretimiz vesilesiyle Katar makamlarının ve Katar halkının size yönelik teveccühüne de yakından şahit oldum. Katarlı kardeşlerimiz en üst düzeyde sizlerin buradaki varlığınızdan duyduğu memnuniyeti dile getirdiler. Burada gördük ki milli, manevi ve mesleki değerlerinizden aldığınız ilhamla, Katar halkının gönlünde taht kurmuşsunuz. Türk askerinin farkını, çalışmalarınızla, gayretlerinizle, disiplin ve görev bilincinizle göstermişsiniz. Türkiye-Katar arasındaki müstesna ilişkiler bu gibi önemli misyonların da katkısıyla daha da derinleşiyor. Burada icra ettiğiniz görevi yalnızca bir vazife olarak addetmeyin. 2 bin 230 senelik mazisiyle dünyanın en köklü ordularından olan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin şerefli birer mensubu olan sizler, aziz milletimizin temsilcileri olarak bu topraklarda bulunuyorsunuz" dedi. (DHA)


Pirde’de Peşmerge'ye saldırı!Önceki Haber

Pirde’de Peşmerge'ye saldırı!

Biden-Putin görüşmesi sona erdiSonraki Haber

Biden-Putin görüşmesi sona erdi

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar