Dünya'nın sonu daha hızlı gelecek: Çekirdek beklenenden daha hızlı soğuyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Dünya'nın sonu daha hızlı gelecek: Çekirdek beklenenden daha hızlı soğuyor
Abone ol
Bilim insanları Dünya'nın çekirdeğinin bir mineral nedeniyle giderek daha hızlı soğuduğunu ortaya çıkardı. Dünya da Mars ve Merkür gibi hızlı bir şekilde çorak bir kayaya dönüşecek.

İnsanlığın müdahalesi ile Dünya halihazırda yaşamaya elverişsiz hale geliyor. Bunun yanı sıra Dünya'nın kendisi doğal işleyişi içerisinde de gezegen bir süre sonra yaşanamaz hale gelecek. Bunun bilim insanlarına göre en önemli sebebi ise aşırı sıcak olan Dünya'nın çekirdeğinin giderek soğuyor olması.

Mars gibi çekirdek soğuyunca Dünya çorak bir kaya parçasına dönüşecek. Dünya 4.5 milyar yıl önce şimdi olduğundan çok daha sıcaktı. Zaman içerisinde yeryüzü soğuyarak sertleşti ve yaşanabilir bir hale geldi.

İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü (ETH Zürih) araştırmacılarına göre magma ile çekirdek kabuğu arasında bulunan bir mineral çekirdeğin tahminlerden hızlı soğumasına neden oluyor. Bridgmanite adındaki bu mineralin varlığı zaten biliniyordu. Ancak bulunduğu konum itibariyle ilk kez 1962 yılında Ural Dağları'nda keşfedilen bridgmanitenin çekirdekteki davranışı hakkında pek bilgi etmek mümkün değildi.

Ayrıca magmada bulunan bu mineral Dünya'daki en yaygın minerallerin başında geliyor. Kristal yapısı perovskite benzediği için bu kategoriye dahil edilmiş durumda. ETH Zürih'te görev yapan Motohiko Murakami ve Carniege Enstitüsü'nde görev yapan diğer araştırmacılar bridgmanitenin termal iletkenliği test edebilecekleri bir yöntem geliştirildi.

Ortaya çıkan sonuçlara göre bridgmanitenin ısı iletimi sanılandan en az yüzde 50 daha fazla. Bu da çekirdeğin sanılandan daha hızlı soğuduğu anlamına geliyor. İletkenliğin fazla olması çekirdekten yeryüzüne doğru daha fazla ısının yayılması demek. Bu da yerin altına ilişkin bütün hesaplardaki hata payının fazlalaşması haline geliyor. Daha da önemlisi bridgmanitenin soğuduktan sonra post-perevskit adındaki bir başka minerale dönüşüyor. Bu mineralin iletkenliği ise bridgmanitenin kendisinden de fazla.

Murakami, "Sonuçlarımız Dünya dinamiklerinin evrimi hakkında yeni bir bakış açısı sağlıyor. Veriler Dünya'nın tıpkı kaya gezegenlerden Merkür ve Mars gibi beklenenden çok daha hızlı bir şekilde soğuduğunu ve etkisini yitirdiğini gösteriyor" dedi.

Ancak bilim insanları soğumaya bağlı olarak Dünya'nın sonunun ne zaman geleceğini söyleyemiyor. Çünkü çekirdekteki radyoaktif elementlerin bozulma oranına ilişkin yeterli bilgi bulunmuyor. Çekirdeğin çok sıcak ve ulaşımının zorlu olması araştırmaları da yetersiz kılıyor.


Ankara'da bir hurdacı köprüyü çaldı: 'Karayolları çalışma yapıyor sandık'Önceki Haber

Ankara'da bir hurdacı köprüyü çaldı: 'Ka...

Buldan: Tecrit uygulayanların İmralı'dan bahsetmelerini samimi bulmuyoruzSonraki Haber

Buldan: Tecrit uygulayanların İmralı'dan...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar