BİSAM hesapladı: Açlık sınırı 9 bin 234 liraya yükseldi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
BİSAM hesapladı: Açlık sınırı 9 bin 234 liraya yükseldi
Abone ol
Birleşik Metal-İş Araştırma Merkezi'nin (BİSAM) şubat ayına ilişkin hesaplamasına göre, açlık sınır 9 bin 234 liraya yükseldi. Dört kişilik bir ailenin günlük harcama tutarı 300 lirayı geçti.

Birleşik Metal-İş Araştırma Merkezi (BİSAM), şubat ayına ilişkin açlık ve yoksulluk sınırı verilerini açıkladı. Buna göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için aylık yapması gereken harcama tutarını ifade eden açlık sınırı, şubatta 9 bin 234 TL’ye yükseldi.

Bir ailenin kira, fatura, ulaşım, eğitim, sağlık, giyim gibi aylık tüm harcamalarını kapsayan yoksulluk sınırı ise şubat ayında 31 bin 939 TL’ye ulaştı.

Türkiye'de asgari ücret ise 8 bin 500 lira.

Yetişkin bir erkeğin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için tüketmesi gereken gıdaların aylık karşılığı 2 bin 385 lira oldu.

RELATED VİDEO
Bu değer yetişkin bir kadın için 2 bin 276, 15-18 yaş bir genç için 2 bin 471, 4-6 yaş arası bir çocuk için 1651 lira olarak öne çıktı. Sağlıklı bir biçimde beslenmenin toplam aile bütçesine maliyeti ise 8 bin 782 lira olarak tespit edildi.
tablo-001.jpg

GÜNLÜK EKMEK PARASI 23 LİRA

Günlük harcamalarda en yüksek maliyet grubunu 115,41 liralık harcama gereksinimi ile süt ve süt ürünleri grubu oluşturdu.

Et, tavuk ve balık grubu için yapılması gereken minimum harcama tutarı ise 53.74 lira olurken; sebze ve meyve için yapılması gereken günlük harcama tutarı ise 52 liraya ulaştı.

Ekmek için yapılması gereken harcama tutarı günlük 23.4 lira olurken, katı yağ ve sıvı yağ ise 19.5 liralık masraf yapılması gereken ürün grupları oldu.

Yumurta için 7, şeker, bal, reçel ve pekmez için ise 8,84 lira harcama yapılması gerektiği belirtildi. 


Millet İttifakı'nın il başkanlarından 'sandık güvenliği' toplantısıÖnceki Haber

Millet İttifakı'nın il başkanlarından 's...

Türkan Elçi’den CHP’nin adaylık teklifiyle ilgili açıklama: Görüşmeler sürüyorSonraki Haber

Türkan Elçi’den CHP’nin adaylık teklifiy...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar