Biden-Putin görüşmesi sona erdi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Biden-Putin görüşmesi sona erdi
Abone ol
Biden ile Putin’in video-konferans yöntemiyle gerçekleştirdikleri görüşmesi sona erdi.

ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’nin video-konferans yöntemiyle gerçekleştirdiği görüşme sona erdi, görüşme iki saatten fazla sürdü.

Beyaz Saray yetkililerinden edinilen bilgiye göre Rusya'nın Ukrayna sınırına asker yığması konusunun ana başlığı oluşturduğu görüşmede, Biden'ın, Putin'i işgale kalkışmaması ve bunun ekonomik sonuçları konusunda uyardığı belirtiliyor.

Biden, görüşme öncesinde Fransa, Almanya, İtalya ve İngiltere liderleriyle Ukrayna konusunu ele aldı.

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Biden, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İtalya Başbakanı Mario Draghi ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Liderler, görüşmede Rusya'nın Ukrayna sınırına asker yığması ve giderek sertleşen söylemlerinden duyduğu endişeyi dile getirdi.

Rusya'yı gerginliği azaltmaya davet eden liderler, özellikle Normandiya Formatı aracılığıyla yürütülecek bir diplomasinin, Donbas'taki sorunun Minsk Anlaşmaları yoluyla çözülmesi için tek yol olduğunu vurguladı.

Liderler, Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne desteklerinin altını çizerek, konuya ortak bir yaklaşım için yakın temas halinde kalınması için mutabık kaldı.

ABD'li yetkililer, Biden'ın Putin ile bugün yapacağı görüşme öncesi, Avrupalı müttefikleri ile görüşeceğini kaydetmişti.


Erdoğan: Katar’ın güvenlik ve istikrarını kendi ülkemizinkinden ayrı tutmuyoruzÖnceki Haber

Erdoğan: Katar’ın güvenlik ve istikrarın...

Motorine zam geldiSonraki Haber

Motorine zam geldi

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar