Başörtüsü teklifi, Anayasa Komisyonu'ndan geçti

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Başörtüsü teklifi, Anayasa Komisyonu'ndan geçti
Abone ol
AKP'nin hazırladığı anayasa değişikliği teklifinin başörtüsü ile ilgili düzenlemeleri içeren birinci maddesi, TBMM Anayasa Komisyonu'nda kabul edildi. CHP ve İYİ Parti'nin madde üzerindeki değişiklik önergesi ise reddedildi.

Anayasa değişikliğinin başörtüsüne anayasal güvence getiren maddesi TBMM Anayasa Komisyonu'nda kabul edildi. CHP ve İYİ Parti tarafından yapılan başörtüsü ile ilgili değişiklik önergesi ise reddedildi. Bunun üzerine CHP ve İYİ Parti milletvekillerin komisyonu terk etti.

CHP ve İYİ Parti, TBMM Anayasa Komisyonu’nda görüşülen anayasa değişikliği teklifine ortak önerge verdi. Anayasa değişikliği teklifinin birinci maddesinde yer alan “dini inancı sebebiyle başını örtmesi” ibaresi “başını örtmesi ya da örtmemesi de dahil olmak üzere” şeklinde ve “Alınan veya verilen bir hizmetin gereği olan kıyafet söz konusu olduğunda ise devlet; kadının başını örtmesini engellememek şartıyla gerekli tedbirleri alır” şeklinde değiştirilmesi öngörüldü.

RELATED VİDEO
Önergenin gerekçesinde, şöyle denildi:

“Kimse inancını açıklamak ya da ispatlamak zorunda bırakılmamalıdır. Başörtüsünün dini inanca bağlanması, başka birisine bunun dinin inanç çerçevesinde olup olmadığı hususunda değerlendirme ya da yargılama yapmasına imkân verecektir.”

AKP VE MHP'Lİ VEKİLLERİN OYLARIYLA REDDEDİLDİ

CHP ve İyi Parti’nin ortak önergesi, AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. Önergenin reddedilmesinin üzerine CHP’li ve İyi Partili milletvekilleri komisyonu terk etti.

Anayasa değişikliği teklifinin birinci maddesi kabul edildi.

Komisyonun 19 Ocak Perşembe günkü oturumunda teklifin tümü üzerindeki görüşmeler tamamlanmıştı. Teklifin maddeleri üzerindeki görüşmelere başlanmıştı. 


Demirtaş, Erdoğan'ın adaylığına karşı YSK'ye itiraz edecekÖnceki Haber

Demirtaş, Erdoğan'ın adaylığına karşı YS...

Emek ve Özgürlük İttifakı 'seçim' gündemiyle toplandıSonraki Haber

Emek ve Özgürlük İttifakı 'seçim' gündem...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar