Araştırma: Sesiniz Covid-19’a yakalanıp yakalanmadığınızı söyleyebilir

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Araştırma: Sesiniz Covid-19’a yakalanıp yakalanmadığınızı söyleyebilir
Abone ol
Hollanda'da yapılan bir araştırmada, yeni tip coronavirüs (Covid-19) vakalarının insan sesi ile teşhisinde yüzde 89 doğruluk sağlandı.

Yapılan bir araştırmada, yapay zeka kullanılarak insan sesinde Covid-19 virüsü tespit edilebileceği ortaya konuldu.

Hollanda'da Maastricht Üniversitesi Veri Bilimi Enstitüsü'nden bilim insanları, yapay zeka yardımı kullanılan bir mobil uygulamayla, insan seslerinde Covid-19'un tespit edilip edilmeyeceğine dair bir çalışma başlattı.

Çalışmada, Cambridge Üniversitesi'nin Covid-19 Ses Uygulaması'ndaki 4 bin 353 sağlıklı ve sağlıksız katılımcıdan, 893 ses kaydı (308'i Covid-19 testi pozitif olan) incelendi.

Uzmanlar, kayıtları analiz etmek için insan kulağının ses frekanslarındaki değişimi gösteren Mel-spectrogram adlı ölçeği kullandı.

Maastricht Üniversitesi Veri Bilimi Enstitüsü'nden Wafaa Aljbawi, "Covid-19 hastası olmayanların sesini diğer seslerden ayırabilmek için farklı yapay zeka modelleri geliştirdik ve hangi modelin Covid-19 vakalarını tespit edebilmede daha iyi sonuç verdiğini değerlendirdik" dedi.

Aljbawi, Uzun Kısa Süreli Bellek (LSTM) modelinin diğer yapay zeka modellerinden daha iyi sonuç verdiğini kaydetti.

Araştırmada, Covid-19 vakalarını ses ile tespit etmede yüzde 89 doğruluk sağladığı ve Covid-19 hastası olmayan kişileri tespit edebilme doğruluğunun ise yüzde 83 olduğu kaydedildi.

Çalışmanın sonuçları, İspanya'nın Barselona kentinde düzenlenen Avrupa Solunum Derneği Uluslararası Kongresi'nde sunuldu.

Araştırmacılar, Covid-19 teşhisinde bu uygulamanın yapılan antijen testlerinden daha hızlı, kolay ve ucuz olduğunu aktardı.


Meral Akşener: Bizim olduğumuz masada HDP olmazÖnceki Haber

Meral Akşener: Bizim olduğumuz masada HD...

Bakan Bilgin: EYT, Aralık gibi gündeme gelirSonraki Haber

Bakan Bilgin: EYT, Aralık gibi gündeme g...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar