ARAŞTIRMA- HDP kapatılırsa seçmeni kime oy verecek?

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
ARAŞTIRMA- HDP kapatılırsa seçmeni kime oy verecek?
Abone ol
Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi Koordinatörü Yüksel Genç, “Seçmenin 4’te 3’ü partinin kapatılması halinde HDP’nin işaret edeceği partiye oy vereceğini söylüyor” ifadelerini kullandı.

Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi Koordinatörü Yüksel Genç, Türkiye’de düzenlenecek seçimlere ilişkin yaptıkları son araştırmaları baz alarak değerlendirmelerde bulundu.

GerçekGündem’in konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Genç, sahadaki verilerin “AK Parti’nin seçmen kaybını durdurma eğiliminde olduğunu” gösterdiğini ve muhalefetin henüz kararsız seçmeni ikna edemediğini belirtti.

"AK Parti lehine, saha kısmen hareketlendi"

AK Parti’nin toparlanmaya girdiğini kaydeden Genç, şunları söyledi:

“En son araştırmayı Aralık sonu Ocak başında yaptık. Gündeme ve seçmen eğilimine dair araştırmamızı basın ile de paylaştık. 20 kentte yaptığımız araştırma yüzde üç hata payı ve yüzde 98 güven aralığı gözetilerek yapıldı.

Araştırmada AK Parti lehine sahanın kısmen hareketlendiğini gözlemledik. Aslında bunu ilk kez de ölçmüyoruz. Bir süredir AK Parti’nin kendi kararsızlarını toparlamaya başladığına ilişkin kısmen veriler toplamaya başlamıştık. Bu çalışmada da öyle oldu. AK Parti’nin hala 2018 seçimlerine göre hala kendi seçmen aralığına ulaşmakla ilgili problemi olsa da birkaç ayda düzenli bir toparlanmaya girdiğini görüyoruz.”

“Lider belirleyememesi muhalefet açısından bir handikap”

Araştırmalarda CHP’nin 3 puanlık bir artışa ulaştığını gördüklerini söyleyerek muhalefetin önündeki engellere dikkat çeken Genç, “Altılı Masa’nın ülkenin sorunlarına karşısında bir program açıklayamaması ve lider belirleyememesi de muhalefet açısından bir handikap. Muhalefet aday belirledikten sonra Türkiye’nin sorunlarına karşı daha somut çözümler, yeni Türkiye algısına yönelik somut söylemlerle seçmenin önüne gelirse aslında AKP’ye dönmüş gibi görünen bir grup seçmenin yeniden muhalefet dönmesini sağlayabilir” ifadelerini kullandı.

“Seçmeni, HDP’nin işaret edeceği partiye oy vereceğini söylüyor”

HDP’nin kapatılma ihtimaline yönelik soruya ise Genç, şöyle yanıt verdi:

“HDP’nin geldiği gelenek bu tip durumlara yabancı değil. Eğer geldiği geleneğin deneyimlerini üstlenebilir ve hazırlıkları doğru yapabilirse HDP için çok büyük bir problem olmaz. Araştırmalarımız bize HDP seçmenini kazanmayanın hem Meclis çoğunluğunu hem de Cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 50 artı 1’i alamayacağını söylüyor.

HDP’nin kapatılması halinde seçmenin ne yapacağı bizim sık sık ölçtüğümüz bir mesele. Seçmenin 4’te 3’ü partinin kapatılması halinde HDP’nin işaret edeceği partiye oy vereceğini söylüyor. Aynı şekilde Cumhurbaşkanlığı seçiminde de HDP seçmeni kendi adayına oy vermeyi düşünüyor. Ancak ortak aday olursa, partinin tutumuna, adayın profiline ve vaatlerine bakıyor.”

Kilit parti HDP

Yeni sistem ile girilecek bir seçimden sonra oluşacak parlamentoda Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı arasında büyük bir fark olmayacağını söyleyen Yüksel Genç’e göre Meclis’in kilit partisi HDP olacak.


Nihat Doğan’dan Oda TV’ye: Kürt çocuklarına kininiz bitmediÖnceki Haber

Nihat Doğan’dan Oda TV’ye: Kürt çocuklar...

Tecride Karşı Uluslararası Delegasyon: İmralı sistemi lağvedilmeliSonraki Haber

Tecride Karşı Uluslararası Delegasyon: İ...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar