Antalya'da 'Kanun Hükmü' ile ilgili alınan yanlış karardan derhal dönülmeli

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Antalya'da 'Kanun Hükmü' ile ilgili alınan yanlış karardan derhal dönülmeli
Abone ol
'Kanun Hükmü' belgeselinin Altın Portakal Film Festivali'nden çıkarılmasına tepki gösteren Yeşil Sol Parti Milletvekili Sevilay Çelenk, alınan yanlış karardan derhal dönülmesi çağrısı yaptı.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Diyarbakır Milletvekili Sevilay Çelenk, Nejla Demirci’nin ‘Kanun Hükmü’ adlı belgeselinin Antalya Film Festivali Yönetimi tarafından yarışma seçkisinden çıkarılması kararına ilişkin açıklama yaptı. Çelenk, “Bu tedbir, kültürel sanatsal üretim alanında AKP’nin amansızca sürdürdüğü hakimiyet mücadelesine rıza göstermenin de ötesinde, bu haksız ve tahripkar mücadeleye gönüllü destek niteliğindeki bir sansür girişimidir ve bu anlamda da vahim bir gelişmedir" ifadelerini kullandı.

"Festivaller gibi kültür sanat alanının güçlendirici ve yaratıcı yapılarının sinema ve sanat aleyhine her gün yeni bir mevzi kazanan bu iktidar mücadelesine eklenmesini reddediyoruz" diyen Çelenk, açıklamasına şöyle devam etti:

"KHK’larla işlerinden ve hayatlarından koparılan, geleceklerinden mahrum edilen yüzbinlerce kişi geçen bunca yıldan sonra adil bir yargılanma olanağına kavuşmamış, kamu vicdanını rahatlatacak biçimde mağduriyetler titizlikle incelenmemiş ve haksızlıklara her gün yenileri eklenmiştir. Bu konuda adaletin sağlanması için gereken makul süreler çoktan aşılmıştır. Hal böyleyken bir festivale yarışmak üzere başvurmuş bir belgeselin -filmin karakterlerinden birisinin, hakkında kesinleşmiş bir hüküm de yokken, sadece sürmekte olan yargı süreci ileri sürülerek- ulusal yarışma seçkisinden çıkarılması büyük haksızlıktır. Üstelik bir de Türkiye’de yargı süreçlerinin ömürlerimizden uzun olduğu bilinmiyormuş gibi ‘yargı süreci sona erdikten sonra filmin gösterilebileceği’ tarzında ciddiyetsiz bir açıklama yapılmıştır. Hayatlar elden gittiğinde geriye geçmişin zulmüne, yanlışına ya da doğrusuna ışık tutabilecek hikayeler, yazılar, resimler ve sesler kalır. Belgesel sinema bunların hepsidir ve tarihe tanıklık etme yeteneği vardır."

Çelenk, 'Kanun Hükmü' adlı belgesel filmle ilgili alınan yanlış karardan derhal dönülmesi çağrısı yaparak, "Bu konuda jüri üyelerinin hep birlikte aldığı karar takdire şayandır. Kararlarını destekliyorum. Sansürün hiçbir biçimini kabul etmiyoruz" dedi. DUVAR

Anahtar Kelimeler:
Ava götürdüğü oğlunu kazara öldüren baba, intihar ettiÖnceki Haber

Ava götürdüğü oğlunu kazara öldüren baba...

Yolcu otobüsü kazası: 3 ölü, 22 yaralıSonraki Haber

Yolcu otobüsü kazası: 3 ölü, 22 yaralı

Yorum Yazın

Tiktok takipçi hilesi

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar