2021 Dünya Hava Kirliliği Raporu: Avrupa'da havası en kirli kent Iğdır

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
2021 Dünya Hava Kirliliği Raporu: Avrupa'da havası en kirli kent Iğdır
Abone ol
Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği hava kirliliği değerlerine göre dünya çapındaki şehirlerin yüzde 97'sinde kirlilik eşiğinin aşılmış olduğu tespit edildi.

 

Dünya çapında 117 ülke ve 6 bin 475 şehrin hava kirliliği değerlerinin analiz edildiği 2021 Dünya Hava Kirliliği Raporu’na göre Türkiye, Avrupa bölgesindeki 42 ülke arasında havası en kirli 7'inci ülke oldu. Türkiye'yi Avrupa bölgesinde inceleyen rapora göre kıtada havası en kirli şehir ise Iğdır.

Temiz hava için 0 ila 50 arasında olması gereken hava kalitesi indeksinin 355'e çıktığı Iğdır'da, yürüyüş yapmama ve bisiklete binmeme uyarıları yapıldı.

Yıllık 7 milyona yakın ölümle ilişkilendirilen hava kirliliği günümüzün en büyük çevresel sağlık tehdidi olarak görülüyor.

BBC Türkçe'nin haberine göre İsviçre merkezli hava kalitesi teknolojisi şirketi IQAir tarafından yıllık yayımlanan rapor, metreküp başına düşen ince parçacıklı madde (PM2.5) yoğunluğu ölçümlerini esas alıyor.

DÜNYADAKİ ŞEHİRLERİN YÜZDE 97’SİNDE KİRLİLİK EŞİĞİ AŞILMIŞ

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından geçen yıl güncellenen hava kirliliği eşik değerlerini kullanan rapora göre, dünya çapında şehirlerin yüzde 97'sinde bu eşik değerler aşılmış durumda. Yani WHO standartlarına göre incelenen 6 bin 475 şehirden yalnızca 222'si 2021'de temiz hava soludu.

WHO standartlarına göre bir bölgede temiz hava solunabilmesi için PM2.5 değerinin en fazla 5 μg/m olması gerekiyor.

TÜRKİYE, AVRUPA’DA HAVASI EN KİRLİ 7’İNCİ ÜLKE

Buna göre Türkiye'de hava kirliliği 2021'de yıl boyunca WHO kılavuz değerlerinin 3 ila 5 katı üzerindeydi. Türkiye'de PM2.5 yoğunluğu 2021 yılında ortalama 20 μg/m olarak ölçüldü. 2020 için bu oran 18,7'ydi. Türkiye, bu oranla Avrupa bölgesindeki 42 ülke arasında havası en kirli 7'inci ülke oldu.

YANGINLAR, HAVA KİRLİLİĞİNİ ARTTIRIYOR

Raporda, 2021'de İspanya'dan Türkiye'ye Avrupa genelinde görülen yoğun yangınların hava kirliliğinde artışa katkıda bulunduğu belirtiliyor.

PM2.5 yoğunluğuna göre havası en kirli başkentleri sıralayan raporda Ankara, PM 17,2 yoğunluğuyla 54'üncü sırada yer alıyor.

AVRUPA’DA HAVASI EN KİRLİ KENT TÜRKİYE’DE: IĞDIR

Türkiye'nin Avrupa bölgesi dahilinde incelendiği raporda Avrupa'nın havası en kirli kentleri sıralamasında Iğdır 66 μg/m yoğunluğuyla ilk sırada. 1,588 şehir arasında ilk sıradaki Iğdır'ı 49.8 μg/m yoğunluğuyla Rusya'nın Krasnoyarsk kenti ve 47.2 μg/m yoğunluğuyla Sırbistan'ın Yeni Pazar şehri izliyor. Dördüncü sırada 46 μg/m yoğunluğuyla Bosna Hersek'in Foča kenti var ve onu 44.4 μg/m yoğunluğuyla Düzce takip ediyor.

Türkiye'nin havası en kirli kentleri sıralamasında Iğdır'ı Düzce ve Erzurum izliyor. 2020'de ilk sırada yer alan Çorum ise Bursa'nın hemen önünde havası en kirli 9'uncu kent.

Saç telinin çapının 30'da biri kadar büyüklükteki PM2.5 parçacıkları bazı solunum yolu hastalıkları ve akciğer kanseriyle ilişkilendiriliyor.

KİRLİLİK ÇOCUKLARI ÖLDÜRÜYOR

Rapora göre hava kirliliği nüfusun en kırılgan kesimlerini daha fazla etkiliyor. 2021'de 5 yaşın altındaki yaklaşık 40 bin çocuk ölümü doğrudan PM2.5 kirliliğiyle ilişkilendirildi.

Eylül 2021'de WHO, küresel sağlık etkileri nedeniyle, hava kirliliği kılavuz değerlerini 2006 yılından bu yana ilk kez güncelledi. Buna göre tavsiye edilen PM2.5 değeri 10 μg/m'dan 5 μg/m'a indirdi.

Hava kirliliğinin günlük maliyetinin 8 milyar dolarla küresel gayrisafi milli hasılanın yüzde 3 ila 4'üne karşılık geldiği tahmin ediliyor.


Hakkari'de Kulüpler arası Halk Oyunları yarışması düzenlendiÖnceki Haber

Hakkari'de Kulüpler arası Halk Oyunları...

Bahçeli Furkan üyelerine yönelik şiddeti savundu, Soylu'yu övdüSonraki Haber

Bahçeli Furkan üyelerine yönelik şiddeti...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar