Özgür Özel'in buğday mitinginde: Kasket giydi, traktöre bindi Özgür Özel'in buğday mitinginde: Kasket giydi, traktöre bindi

Kendi ülkesini kuran R Dub adlı DJ, Slowjamastan Cumhuriyeti'ni anlattı. Asıl adı Randy Williams olan radyocu "Gidecek ülkeler bitince kendi ülkemi kurdum" dedi.

Tek ülke kaldı

İndipendient Türkçe’de yer alan habere göre, R Dub, CNN International'a verdiği röportajda Birleşmiş Milletler'in tanıdığı 193 ülkenin 192'sine gittiğini ve listedeki son yer olan Türkmenistan'ı da yakında ziyaret edeceğini söyledi.

ABD'nin Nevada eyaletindeki Molosya Cumhuriyeti'ne Ağustos 2021'de gezen Williams, buradan çıktıktan sonra kendi ülkesini kurmayı planlamaya başladığını ifade etti.

Diğer devletler ve uluslararası kuruluşlar tarafından tanınmıyor

Bağımsız olduğunu iddia eden ancak diğer devletler ve uluslararası kuruluşlar tarafından tanınmayan Molosya ve Slowjamastan gibi yerlere mikro ulus deniyor.

ABD'den ayrıldığını ilan ederek bağımsızlığını duyurdu

Williams, Ekim 2021'de Kaliforniya'da 19 bin dolara satın aldığı yaklaşık 44 kilometrekarelik arazide kendi ülkesi için çalışmalara başladı. Tam adı Slowjamastan Halk Cumhuriyeti Egemen Ulusunun Birleşik Toprakları adı olan ülke, 1 Aralık 2021'de ABD'den ayrıldığını ilan ederek bağımsızlığını duyurdu.

CNN International, Slowjamastan topraklarının "çölden ibaret olduğunu" yazdı.

Bölgeye gidenleri devasa bir "Slowjamastan'a Hoş Geldiniz" tabelası karşılıyor. Haberde Williams'ın araziye sınır kontrol karakolu inşa ettiği ve ofisinde Slowjamastan bayrağının dalgalandığı yazıldı.

Ülke kendi pasaportunu çıkarıyor

Ülke ayrıca kendi pasaportunu çıkarıyor ve duble denen kendi parasını basıyor. Williams, Slowjamastan Cumhuriyeti yurttaşlarının sayısının 500'ü aştığını ve 4 bin 500 kişinin de sırada olduğunu söyledi. Kendisini "Slowjamastan Sultanı" ilan eden DJ, başkentin adının Dublândia olduğunu belirtti:

Slowjamastan'ı kurmamın sebeplerinden biri, 193 ülkeden sonra 194'üncüsünü istemem.

"Çoğu zaman diktatörlüğüz"

"Çoğu zaman diktatörlüğüz" diyen Williams, ülkeyi şöyle anlattı:

Zaman zaman özel oylama törenleri ve referandumlar yapacağız. Geçen günlerde yurttaşların milli meyvemiz, sporumuz ve hayvanımızın adının ne olması gerektiğine dair oy kullanmasına izin verdim”

“Crocs terlik ve mumble rap yasağı var”

Wİlliams, Slowjamastan'da etkinlik düzenlendiğinde ‘sınır muhafızı’ tutuyor ve etrafını güvenlikle çevreliyor. Bu zamanlarda ziyaretçilerin uyması gereken yasaklar listesi belirleniyor. Şu an uygulanan kısıtlamalar arasında Crocs terlik ve mumble rap yasağı var.

DJ R Dub planları arasında bölgeye yapay su yolu ve armadillo çiftliği inşa etmek olduğunu söyledi.

“Diğer ülkelerle diplomatik ilişki kurmaya çalışıyorum”

Kendisinin Slowjamastan pasaportunu ABD, Güney Afrika ve Yeni Zelanda gibi 16 farklı ülkede damgalattığını belirten Williams, diğer ülkelerle diplomatik ilişki kurmaya çalıştığını da sözlerine ekledi.