İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları sürerken, İsrail ve Hamas arasında arabulucu ülkeler aracılığıyla yapılan ateşkes ve rehine takası anlaşması müzakerelerinin yarın Mısır'ın başkenti Kahire'de devam edeceği belirtildi. ABD basınına konuşan İsrailli yetkililer, görüşmelerin devam etmesi için Hamas'tan hayattaki rehinelerin isminin olduğu bir listenin gelmesi gerektiğini ifade etse de Mısırlı iki güvenlik kaynağı, ateşkes görüşmelerinin 3 Mart'ta Kahire'de devam edeceğini bildirdi. 

'İSRAİL'İN YARDIM BEKLEYENLERE SALDIRISI GÖRÜŞMELERİ YAVAŞLATMADI'

Reuters haber ajansına konuşan Mısırlı iki kaynak, tarafların Gazze Şeridi'nde sağlanacak ateşkes ile karşılıklı serbest bırakılacak İsrailli rehineler ve İsrail'deki Filistinli tutuklular konusunda uzlaşmaya vardığını söyledi. İki Mısırlı kaynak, söz konusu anlaşmanın tamamlanması için halen İsrail güçlerinin Gazze'den çekilmesi ve Gazzelilerin buraya dönebilmesi konusunda bir uzlaşmaya ihtiyaç olduğunu ifade etti. 

29 Şubat'ta İsrail güçlerinin Gazze'de yardım bekleyen Filistinlilere ateş açması ve en az 115 kişiyi öldürmesini de değerlendiren kaynaklar, bu olayın görüşmeleri yavaşlatmadığını, bunun yerine müzakerecileri 'ilerlemeyi korumak için acele etmeye ittiğini' söyledi. 

Çin'deki kasırgada 5 kişi yaşamını yitirdi Çin'deki kasırgada 5 kişi yaşamını yitirdi

AXIOS: İSRAİL, YENİ TUR GÖRÜŞMELERE LİSTE GELİRSE DEVAM EDECEK

İsrail ve Hamas arasında Kasım 2023'te varılan ateşkes ve rehine takası anlaşmasına benzer bir anlaşma sağlama çabaları sürerken, ABD'nin Axios haber sitesi, İki İsrailli üst düzey yetkiliye dayandırdığı haberinde, İsrail'in arabulucu ülkeler Mısır ve Katar'a, Hamas'ın halen hayatta olan rehinelerin isminin olduğu bir liste sunmaması ve anlaşma kapsamında serbest bırakılması teklif edilen Filistinli tutukluların sayısı hakkında ciddi bir yanıt vermemesi halinde müzakerelere devam etmeyeceklerini bildirdiğini yazmıştı. 

Buna göre, yetkililer, Katar'daki üç günlük görüşmelerin ardından İsrail heyetinin perşembe günü ülkelerine 'ellerinde cevap olmadan döndüğünü' savunmuştu. İsrailli bir yetkili, "Arabulucular Hamas'ın sayı vereceği sözünü verdi ama bu olmadı" demişti. 

Habere göre, Katar ve Mısırlı yetkililer, son 24 saat içinde İsrailli yetkililerle konuşmuş ve gelecek hafta Mısır'ın başkenti Kahire'de yeni tur görüşmeler yapılmasını önermişti. İsrailli üst düzey bir yetkili, İsrail'in bu teklifi reddettiğini, Hamas'tan cevap alana kadar müzakerelerde ilerlemenin imkansız olduğunu net bir şekilde ifade ettiğini söylemiş, İsrail'in hayattaki rehinelerin listesini alana ve Hamas'ın karşılıklı serbest bırakılacak kişilere ilişkin bir 'oran' sunana kadar yeni tur görüşme yapılmayacağını belirtmişti.

GAZZE'DEKİ SAĞLIK BAKANLIĞI: ÖLÜ SAYISI 30 BİN 320'YE YÜKSELDİ

Öte yandan, İsrail'in 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana saldırılarını sürdürdüğü Gazze Şeridi'nde son 24 saatte 92 Filistinliyi öldürdüğü, 156 kişiyi yaraladığı açıklandı. Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, İsrail'in Gazze Şeridi'ne 148 gündür sürdürdüğü saldırılara ilişkin bilgi verildi.

İsrail güçlerinin son 24 saatte Gazze Şeridi'nde 92 Filistinliyi daha öldürdüğü belirtilen açıklamada, Gazze'de hayatını kaybedenlerin sayısının 30 bin 320'ye çıktığı aktarıldı. Saldırılarda İsrail güçlerinin 156 Filistinliyi daha yaraladığı ve Gazze Şeridi'nde toplam yaralı sayısının 71 bin 533'e yükseldiği bildirildi.  DUVAR- Resim: Reuters