Dört aydır devam eden Gazze Savaşı'ndan dünyaya İsrail'in savaş suçlarına dair kanıtlar yağıyor. Gazze Şeridi'nde 7 Ekim'den beri öldürülen Filistinli sivillerin toplam sayısı 27 bine yaklaşırken, binaların yarısından fazlasının yıkıldığı uydu görüntüleriyle belgelendi. Gazze'nin kuzeyindeki Beyt Lahiya bölgesinden İsrail askerlerinin çekilmesinin ardından, Halife bin Zayed İlkokulu'nda yaklaşık 30 Filistinlinin ceset torbalarına konulup toprağa gömüldüğü ortaya çıktı.

* Hamas'ın Sağlık Bakanlığı, İsrail'in son 24 saatteki saldırılarında 150 Filistinlinin daha öldürüldüğünü, 313 Filistinlinin daha yaralandığını duyurdu. 7 Ekim'den beri öldürülen Filistinli sivillerin toplam sayısı en az 26 bin 900'e, yaralanan Filistinli sivillerin toplam sayısı 65 bin 949'a çıktı. Açıklamada İsrail saldırıları nedeniyle sağlık çalışanlarının enkaz altındaki, mahsur durumdaki pek çok kurbana ulaşamadığı hatırlatıldı.

Gazze'de Yeni İnsanlık Dramı: Mülteci Kampına Yönelik Yıkıcı Saldırı, Onlarca Ölü var Gazze'de Yeni İnsanlık Dramı: Mülteci Kampına Yönelik Yıkıcı Saldırı, Onlarca Ölü var

*Al Jazeera Arabic ile yerel medya, Beyt Lahiya bölgesinden İsrail askerlerinin çekilmesinin ardından onlarca Filistinlinin cesedinin bulunduğunu duyurdu. Bir ara binlerce yerinden edilmiş Filistinlinin barındığı Halife bin Zayed İlkokulu'na, askerlerin çekilmesinin ardından geri dönen mülteciler, okulu temizlerken, bahçedeki moloz yığınının altından plastik torbalarda onlarca ceset çıkardı. En az 30 cesedin bulunduğu, ancak çürüme nedeniyle kimliklerinin belirlenemediği belirtildi. Ölülerin konulduğu torbaların, üzeri İbranice yazılı kablo kelepçeleriyle bağlanması dikkat çekti. Filistinlilerin ne zaman öldürüldüğü bilinmiyor.

İsrail hükümetinin "terörist Hamas işbirlikçisi" suçlamasıyla kapattırmaya çalıştığı BM Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Kurumu'nun (UNRWA) 2010'dan beri desteklediği Halife bin Zayed İlkokulu, savaşta yerinden edilen binlerce Filistinliye sığınak olduğu sırada, İsrail güçleri tarafından bombalanıp kuşatıldı. Aralık ayı başında İsrail ordusunun Halife bin Zayed İlkokulu ve yine UNRWA'nın desteklediği Yeni Halep İlkokulu'ndan zorla çıkardığı yüzlerce erkek, gözaltına alınıp sorgulanmıştı. Bu kapsamda İsrail ordusu, bu erkeklerin caddede iç çamaşırlarına kadar soyundurulmuş, diz çöktürülmüş ve gözleri bağlanmış halde görüntülerini paylaşmıştı. Guantanamo tipi kamplarda günlerce süren işkence dolu sorgulamaların ardından, bunların bir kısmı serbest bırakılırken, diğerlerinin akıbeti meçhul.

Bazı yerel medya kaynakları, Halife bin Zayed İlkokulu'nda bulunan cesetlerin, elleri ve gözleri bağlı halde infaz edilen Filistinli erkekler olduğunu yazdı. BM'ye bağlı, Lahey'deki Uluslararası Adalet Divanı, Güney Afrika'nın İsrail'e açtığı davayla ilgili 26 Ocak'taki arakararında, İsrail'den Gazze'de soykırım olarak değerlendirilebilecek eylemleri önlemesini istemişti.

* BBC, Gazze Şeridi'nde 7 Ekim öncesi ve sonrasının uydu görüntülerini kıyaslayan incelemenin yıkımın boyutlarını gözler önüne serdiğini duyurdu. Buna göre konut binaları, yoğun alışveriş yapılan sokaklar, üniversiteler tümüyle yerle yeksan olmuş durumda. Gazze Şeridi'nde 144 bin ile 175 bin arası binanın ya hasar görmüş ya da tümüyle yıkılmış durumda olduğu belirlendi. Bu da bölgedeki tüm binaların yüzde 50-61'ine denk geliyor. Daha önce ABD'nin Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, İsrail'in Gazze Savaşı'nın 12. haftasında bölgedeki evlerin yüzde 70'inin yıkıldığını duyurmuştu. ArtıGerçek