Yargıtay'da 35 tur süren başkanlık düğümünün 'çözülmesi' sonrası adaylıktan çekilen 3. Daire Başkanı Muhsin Şentürk, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına seçildi.

Karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Resmi Gezete'de yer alan karara göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi'nin milletvekilliği düşürülen Can Atalay hakkındaki hak ihlali kararına uymayan Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin Başkanı Muhsin Şentürk'ü Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na seçti.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi Başkanlığını sürdüren Şentürk, 35. tur seçimlerin ardından adaylıktan çekilerek Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı seçimlerine katılmıştı.

Şentürk, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı için aday oldu ve 13 Mayıs’ta yapılan oylamada en yüksek oyu alan alan ikinci isim oldu. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın en çok oy alan beş isim arasından atama yapması bekleniyordu.

Dijital Çağda Ebeveyn Olmak: Çocuklarla Bağımızı Güçlendirme Stratejileri Dijital Çağda Ebeveyn Olmak: Çocuklarla Bağımızı Güçlendirme Stratejileri

MUHSİN ŞENTÜRK KİMDİR?

Muhsin Şentürk, 1968 yılında Ankara'da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni kazandı. Mezuniyetinin ardından hakim adayı olarak mesleğe başlayan Şentürk, çeşitli görevlerin ardından Kars Susuz ve Sivas Koyulhisar Cumhuriyet Savcılığı görevleri yerine getirdi. Yargıtay üyeliğine 2012'de seçilen Muhsin Şentürk, evli ve iki çocuk babası.

Muhsin Şentürk, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin başkanı olduğu dönemde Gezi davası tutuklusu Can Atalay hakkında AYM'nin verdiği hak ihlali kararını uygulamamasıyla gündeme gelmişti. Artıgerçek