Nusret Gökçe’nin Amerika Birleşik Devletleri'nin New York kentinde açtığı 'Salt Bae Burger' isimli restoranı kapandı.

Restoran zincirinin sembolü haline gelen dirsek üzerinden yemeğe tuz dökme hareketi ABD'de popüler olduktan sonra Gökçe New York'ta da bir şube açmıştı.

Ne var ki, müşteriler yemek sunumlarını abartılı, fiyatları ise 'soygun düzeyinde' bulduklarını gösteren çok sayıda sosyal medya paylaşımı yapınca restoranın imajı hızla bozuldu.

Euronews’in aktardığına göre, mümkün olan en iyi hamburgeri bulmaya takıntılı bir şehir olarak bilinen New York'ta "Şu Anda NYC'deki En Kötü Restoran" başlığı ile ilan edilen Salt Bae Burger üç yıl sonra kapandı.

En büyük eleştiri konusu

Erdoğan'dan bayram mesajı: "Yumuşama" çağrısı ve "enflasyon" vurgusu Erdoğan'dan bayram mesajı: "Yumuşama" çağrısı ve "enflasyon" vurgusu

Ancak esas sorun en baştan bu yana fiyatlarla ilgili oldu. Salt Bae Burger, 99 dolarlık altın karışımlı milkshake ve altın varak kaplı 100 dolarlık 'Altın Burger' ile müşterilerde şaşkınlık, ilgi ve öfke gibi hislere sebep oldu.

New York Post, 521 dolara mal olan iki kişilik akşam yemeği için "1 Numaralı Kamu Soygunu" ifadesini kullandı.

Restoran ambiyans açısından da eleştiriler aldı. Meşhur eleştirmenlerden Robert Sietsema, "Burası ancak bir uçak hangarı kadar cazibeye sahip" diye yazdı.

Bir başka eleştirmen Scott Lynch, "Birkaç hafta önce hastane yemeği yemek zorunda kaldığını ancak Salt Bae'de yediklerinin bundan bile kötü bir tecrübe olduğunu" ve restorandaki menünün, "yemek kültürüne dair zevk veren her şeyin öldüğüne işaret eden bir mezar taşı gibi metalle çerçevelendiğini" yazdı. Lynch, Salt Bae Burger'ı şehrin en kötü restoranı olarak adlandırdı.

2017 ve sonrasında Nusr-Et et lokantaları zinciri ile Instagram'da 52 milyondan fazla takipçi kazanan Gökçe dünya çapında 20'den fazla lokasyonda şube açtı.

Ancak gerek tuzlama tekniği gerek etle olan etkileşimlerin sağlık kurallarını ihlal ettiği eleştirileri sürekli dile getirildi.

“Cinsel taciz ve maaşların ödenmediği” iddiaları

Tüm bunların yanı sıra şirketinde cinsel tacizden maaşların ödenmemesine kadar çeşitli iddialar ortaya atıldı ve davalar açıldı.

Gökçe medyaya da birçok tartışmalı görüntü vermiş bir isim: Halkı açlık çekerken kendisi son derece pahalı bir restoranda yemek yediği için eleştirilen Venezüella lideri Nicolas Maduro ile, çok sayıda skandal nedeniyle tepki almış olan eski ABD Başkanı Donald Trump ile ve vegan belgesel projelerini finanse eden, iklim krizi ile mücadele etmekle övünen Leonardo DiCaprio ile görüntüleri tartışıldı.

En son dünya kupasında sahaya girerek kupaya dokunması ve Messi ile olan etkileşimleri de tepki çekti.